Мудра кинеска пословица каже: "Што мање једете, то више уживате у укусу; што више једете, то мање уживате".
Ипак, мало људи воли да једе споро. Оброк би требало да траје пола сата до сат времена, па када ухватите себе како на брзину, "с ногу", под притиском стреса и обавеза гутате храну, не заборавите да чините лоше себи и присетите се зашто је много боље да једете споро.
Смањујете ризик од преједања
Треба око 20 минута да би сигнал ситости стигао до мозга. Успоравајући унос хране мозак ће на време схватити да је тело сито.
Прочитајте још: Прехрамбени производи који ће вам помоћи да одржите ОПТИМАЛАН НИВО шећера у крви
Почећете да истински осећате различите укусе и текстуре
Ако једете спорије оброци ће вам постати искуствени доживљај, а не натрпавање храном. Према храни се понашајте као према природи. Покушајте да цените боје, укусе, ароме…
Смањујете ризик од пробавних тегоба
Пребрзо конзумирање хране може да узрокује проблеме са варењем, болове у желуцу, главобоље и друге здравствене проблеме. На оброке гледајте као на активности у којима ћете се опустити и уживати без размишљања о проблемима.
Прочитајте још: Колико често треба да ПЕРЕМО ЗУБЕ? Ово је прави одговор!
Фото: Депозит
Једите пре него што постанете неиздрживо гладни
Ако сте превише гладни биће вам тешко да једете полако. Најбољи начин је да не чекате глад да бисте јели, него да имате оброке у редовно време. Распоредите три главна и два међуоброка у вама одговарајуће време.
Између залогаја одложите виљушку/кашику
Класичан савет је да између залогаја спустите прибор за јело и сажваћете храну. Након што прогутате, поново узмите прибор. То ће вас успорити, али и смањити накупљени стрес.
Прочитајте још: Ево колико често треба мењати дезодорансе
Концентришите се на храну
Често док једемо гледамо ТВ, мислимо о неким проблемима, али јело уз обраћење пажње само на јело доноси много већи ужитак. Немојте да пратите туђи темпо него се концентришите на себе и укус хране коју уносите.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ