И док већина са пролећем повезује угодне сунчане дане и цветање цвећа и дрвећа, другима управо то буђење природе значи сузне очи, цурење носа и кијање.
Понекад је тешко разликовати симптоме сезонске алергије од обичне прехладе или вирозе. Сузне очи, цурење носа и кијање су типични симптоми алергије, а често их прати редак, сув и надражајан кашаљ, бистар и редак секрет из носа, црвенило очних капака. Када се ради о алергији, симптоми могу потрајати неколико недеља или мјесеци, а по правилу није присутан бол у мишићима ни температура.
Прочитајте још: Ево шта кафа коју пијете говори о вама
На прехладу упућују симптоми попут повишене температуре и кашља, међутим они нестају спонтано након краћег времена, за разлику од симптома алергије који трају знатно дуже и најчешће се смирују тек уз примену одговарајућих лекова.
У случају сумње на алергију потребно је јавити се лекару и учинити потребну алерголошку обраду у мирној фази болести, односно у фази без симптома.
У време пролећа, због високе концентрације полена у ваздуху, услед цветања биљака најаче је изражена поленска грозница или сезонски алергијски ринитис. Поленска грозница односи се на алергијску болест горњих дишних путева и најчешћи је облик алергијске реакције. Јавља се сезонски, везано уз појављивање одређених врста полена у ваздуху.
Одређене алергене биљке су карактеристичне за поједина подручја, а концентрација полена у ваздуху зависи од климе и вегетације одређеног подручја.
Најбољи начин превенције симптома јесте избегавање алергена или бар смањење изложености одређеним количинама полена. Последњих година алергијске болести показују тренд пораста, а данас, нажалост, алергије и алергијске болести можемо назвати болестима модерног доба. Како би се помогло оболелим особама у предвиђању појаве симптома болести и правовременог лијечења и ублажавања симптома алергијепостоје поленски календари и алергијски семафори.
Прочитајте још: Решите се запушеног носа помоћу СОДЕ БИКАРБОНЕ
Поленски календар је обавештење о периодима цветање појединих биљака на одређеном подручју, док је алергијски семафор дневна прогноза о количини поленских зрнаца у ваздуху. Код ниских концентрација само ће изразито осјетљиве особе имати симптоме, већина осетљивих особа имаће симптоме при умереној, док ће при високим и врло високим нивоуима све особе осетљиве на полен развити симптоме алергијске реакције.
Познавање и праћење динамике поленских зрнаца једна је од најважнијих карика за спречавање појаве симптома.
Одређене здраве навике такође у великој мери могу помоћи при смањење неугодних симптома алергије. Ево што још можете даучините како бисте себи у што већој мери олакшали ово доба године:
- Избегавајте сирово воће и поврће. Тако се особама алергичнима на полен препоручује обавезно да гуле, па чак и прокувају сирово воће и поврће. Наиме, полен са алергенских биљака и стабала врло лако може доћи на поврће и воће које дозрева у исто време што може довести до алергијских реакција. Тако се јабуке повезују са цватњом брезе, а парадајз са поленом трава.
Прочитајте још: Свет је прилагођен ДЕШЊАЦИМА, а ево шта треба да знају родитељи ЛЕВЕРОУКЕ деце
- Повећајте унос Ц витамина. Витамин Ц као природни антихистаминик ублажава алергијске реакције и јача имунитет. У свакодневну исхрану уврстите цитрусе, паприку и броколи.
- Повећајте унос омега-3 масних киселина. Омега-3 масне киселине су здраве масноће и имају врло повољан учинак на здравље - смањују упалну реакцију, јачају имунони систем и помажу код алергија. Риба, морски плодови, орашасти плодови и семенке нека буду у вашој свакодневној исхрани.
- Повећајте унос пробиотика. Пробиотике можемо пронаћи у јогурту, кефиру и осталим ферментисаним млечним производима, а важни су јер равнотежа добрих бактерија у телу смањује алергијске реакције.
- Испирајте и одржавајте хигијену носа. Редовно испирање носа и кориштење хипертоничних раствора чисти све нечистоће, уклања алергене из носа (накупљени полен), влажи слузницу и ублажава симптоме алергије.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ