Да ли сте и Ви ових дана уморни и исцрпљени? Због чега се дешава да у пролеће осећамо нагли пад енергије и животног елана, да ли је реч о неком поремећају или болести и на који начин је могуће превазићи ове неугодне симптоме, открива нам уважени психотерапеут др Зоран Миливојевић
Већина људи пролеће дочекује са оптимизмом. Свет постаје лепши: дани су дужи, више је сунца, топлије је, природа је пробуђена, тако да се више времена проводи у активностима на отвореном. Ове позитивне промене у спољашњем свету се одражавају на повећање онога што се зове животна енергија или животни елан. Повећана количина светлости утиче на организам тако да се у пролеће повећава и сексуална енергија. Због свега тога људи у пролеће постају ведрији, задовољнији, са више енергије, активнији на различитим пољима.
С друге стране, пролеће код неких људи изазива супротан ефект који се назива пролећни умор или пролећна летаргија, лењост. Они примећују да сваког пролећа, нарочито на његовом почетку, доживљавају пад телесне енергије: лако се умарају, постају лењи, мрзовољни, губе интересовања, постају немотивисани и пасивни – благо депресивни. Није реч о неком поремећају или болести, већ о једној сезонској појави пада животног елана коју у неком степену доживљава између половине и две трећине становника.
Како објаснити да људи на позитивне промене у свету око себе реагују умором и мрзовољом?
Наши доживљаји су мешавина наших реакција на свет око нас и реакција на оно што осећамо у нашем телу. Када смо одморни и када се добро осећамо у сопственом телу, тада су наши доживљаји претежно реакција на дражи који долазе из спољашњег света. Али ако се неко не осећа добро у свом телу, ако га нешто, на пример, боли, тада су његови доживљаји спољашњег света “обојени” тим болом или лошим телесним осећањем. То је као када некога стално боли зуб, а налази се у ситуацији у која му је иначе веома позитивна. Тада ће његов доживљај бити мешавина пријатних осећања која су реакција на ситуацију и болне непријатности зубобоље. У тој мешавини осета и осећања, непријатност ће превладати, тако да ће особа бити мрзовољна упркос позитивности ситуације.
Фото: Промо
Разлог за пролећну мрзовољу и летаргију јесте то што се многи у пролеће не осећају добро у свом телу, тако да те сензације одређују њихово расположење.
Постоји неколико разлога због којих се људи у пролеће не осећају добро у свом телу, а који код појединих људи могу бити различито заступљени. У пролеће се у нашем организму покрећу процеси који треба да прилагоде функционисање организма вишим температурама у спољашњој средини. Разлика између зимских и летњих температура је велика, тако да током пролећа ми прелазимо из зимског на летњи режим унутрашњег функционисања. Реч је о невољним и спорим процесима у којима учествују аутономни нервни систем и хормонски систем. Проблем са пролећем је што се смењују периоди наглог отопљавања и наглог захлађивања, тако да се ови процеси покрећу по систему “напред-назад”, што ствара дисбаланс у функционисању организма и његовој неспособности да потпуно одговори захтевима дневних активности.
Топлије време доводи до ширења крвних судова и већег знојења, што се одражава на релативни пад крвног притиска. Због тога мање крви долази до мозга који се од тога брани смањењем своје активности, и стварањем тежње ка водоравном положају тела у коме мозак добија више крви. Другим речима пролећна лењост је покушај организма да се заштити од промена на које се још није адаптирао. Томе треба додати и повећану концентрацију биљног полена у ваздуху који изазива непрепознате алергијске реакције мањег интензитета.
Код особа које су иначе у унутрашњем дисбалансу било због неке хроничне болести било због неке душевне болести, пролећни умор и мрзовоља могу довести до њеног погоршања.
Пролећни умор и мрзовољу треба препознати, а не користити за самооптуживање због лењости и “килавости”. Најбоље је послушати своје тело и успорити. За оне који желе да избегну ово стање најважнији су стална физичка активност током зимских месеци и последична добра телесна кондиција, а на пролеће уношење довољно течности, прилагођена прехрана и довољно спавања.
Још један добар начин да људи који имају проблем са „пролећним умором“ могу помоћи себи самима јесте уношење супстанце која се природно ствара у организму, али је често немамо у довољним количинама. Реч је о С-аденозил-Л-метионину ( САМе), супстанци која има важну улогу у синтези неколико „хормона среће“: серотонина, допамина и норадреналина. Препоручује код стања умора, исцрпљености, пада енергије, расположења, јер доприноси добром раду мозга и нерава.
Истраживања су показала да је САМе најбоље узимати заједно са комплексом Б витамина, који такође доприноси бољем раду нервног система. Обе супстанце садржане су у препарату Тенсилен®.
Редовно узимање Тенсилен® капсула, према сопственом искуству, помаже да се симптоми пролећног умора и мрзовоље ублаже и лакше превазиђу.