Колико заправо треба да траје поподневна дремка?
Бројна истраживања су показала да имуни систем најбоље реагује током ноћи, захваљујући сну, јер тада организам није превише "заузет" другим метаболичким процесима.
Поред ноћног сна, и поподневна дремка је и те како важна, посебно током хладнијих дана када нам имунитет опада, и када влада сезона вируса.
Прочитајте још: Навика која је ипак лоша по ЗДРАВЉЕ: Због чега није добро ТУШИРАТИ се пред СПАВАЊЕ?
Међутим, као што у свему треба бити умерен, тако је и у случају са поподневном дремком - не треба претерати са спавањем преко дана.
Најбоље време за поподневну дремку је између 13 и 15 часова, када температура тела пада, а ниво мелатонина, односно "хормона сна", расте.
То су потпуно исти биолошки сигнали попут оних које нам тело шаље увече, кад је време за кревет. Стога, у том периоду прилегните на 10, 15, 20 минута, или чак на пола сата.
У том периоду искључите телефон, утишајте звукове, замрачите просторију, и расхладите је мало пре спавања, а током дремке обавезно се покријте.
Ипак, треба имати на уму да вас дужа дремка може довести у опасност од "инерције сна". У најтежу инерцију сна тело упадне кад се спава дуже од једног сата. Поред тога, због дужег спавања преко дана, ризикујете да угрозите вечењи сан.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ