Постоје контроверзе око одређених састојака за које се претпоставља да су кључни у заштити од вируса.
Професор Мартин Ади са Универзитета у Бристолу рекао је да паста за зубе садржи исте супстанце као и гел за дезинфекцију руку (њихов састав, наравно, није у потпуности исти).
Како је објаснио професор Ади, прањем зуба можете да уништите честице вируса ако доспеју до ваших уста, да спречите њихово разможавање и појаву болести. Такође, ова радња смањује количину вируса што има огроман утицај на тежину обољења (мања количина значи мањи ризик и лакшу клиничку слику), уколико се заразите, као и на саму инфективност једне особе по друге (вирусно оптерећење).
- Антимикробно дејство зубне пасте траје у устима три до пет сати и тиме се смањује вирусно оптерећење у пљувачки и уклањају честице вируса уколико их има у устима - објаснио је.
Прочитајте још: ОВО ПОВРЋЕ ЈАЧА ИМУНИТЕТ! Конзумирајте га што више и за вас нема зиме
Стручњак је саветовао да се зуби перу што чешће, сваки пут када се излази напоље - у куповину или на тренинг (и наравно, након доласка кући). Напоменуо је да би јавне службе требало да прање зуба уврсте у превентивну меру, пођеднако важну као ношење маски и држање дистанце.
Препоручио је и употребу течности за испирање уста из истих разлога
Тврдње професора су засада теоријски могуће, остаје да се истраже у пракси. Такође, треба имати на уму да су делотворне уколико вирус у организам уђе преко уста. Треба имати на уму да короном можете да се заразите и преко слузокоже очију и носа.
Фото: Депозит
На важност количине вируса указао је и Оксфордски центар за ковид-19, који је напоменуо да већа количина честица вируса значи теже обољење и већу инфективност по друге.
А на то колико је прање зуба битно у превентиви ковида, који може да доведе до фаталног исхода, професор Ади је указао још у априлу у часопису "Дентал Јоурнал". Поручио је тада да га чуди зашто струка није препоручила да људи чешће одржавају оралну хигијену. Позвао је владе да саопште да се зуби перу два пута дневно по два минута.
Прочитајте још: "Смејали су се вирусу у болници, а у собама ћелаве девојчице уплашене повраћају и траже маму"
Напоменуо је да већина пасти, ако не и све, садрже кључне састојке којих има у дезинфекцијским геловима који се користе од почетка пандемије. Није, међутим, прецизирао о којим састојцима се ради.
Постоје контроверзе око одређених састојака за које се претпоставља да су кључни у заштити од вируса.
Са друге стране, научници из Јужне Кореје подржали су још раније идеју да средства за испирање уста могу да спрече ширење корона вируса. Међутим, СЗО је одбацила ту могућност.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ