Ако не мењате маску може доћи до одређених здравствених тегоба.
Ношење једне исте маске дуже времена може да изазове проблеме с оралним здрављем, а неки од симптома су сува уста, неугодан задах, па чак и болести уста.
Већ смо научили да заштитне маске помажу у спречавању ширења заразних болести, попут вируса ковид-19, штитећи и вас и оне с којима долазите у контакт. Ова врста баријере помаже у заустављању респираторних капљица да се даље шире ваздухом и преносе на друге људе, када особа која носи маску кашље, кија, разговара или повисује глас. Али да би заиста било тако, изузетно је важно да се маске редовно мењају и да буду чисте, јер у супротном оне неће испунити своју сврху, а ваше орално здравље биће угрожено.
Прочитајте још: Шта значи повишен ЦРП и како се чита анализа крви? Докторка Тодоровић одговара на питање
- Коришћење и ношење једне исте маске дуже времена може створити нежељене ефекте, попут проблема с оралним здрављем. Неки од симптома могу укључивати сува уста, неугодан задах, па чак и болести уста. Тежина ових симптома је индивидуална, варира за сваку особу - објашњава др сци Наташа Пејчић за Блиц, доктор медицинских наука-стоматологије и открива које су најчешће последице ношења прљавих маски.
Сува уста
Ксеростомија или симптом сувих уста јављају се када немате довољно пљувачке која одржава влажност у устима. Сува уста не само да отежавају исхрану, говор и гутање већ и повећавају шансе за развој каријеса и других оралних инфекција.
Лош задах
Ваша исхрана, ваше орално-хигијенске навике и сува уста могу узроковати халитозу, познатију као лош задах. Дуготрајно ношење и немењање маске може појачати сувоћу уста, али такође задржава неугодан мирис изазван лошом оралном хигијеном или конзумирањем намирница, интензивног мириса хране, попут белог лука.
Прочитајте још: Грожђе или ГРОЖЂИЦЕ: Шта је здравије за наш организам, а шта морате ИЗБЕГАВАТИ
Како спречавати ове симптоме?
- Обавезно носите заштитну маску, али је важно да она буде чиста или, ако је маска једнократна, редовно је мењајте.
- Усредсредите се на рутинску неге усне дупље. Два пута дневно перите зубе, а једном дневно чистите зубе концем или интерденталним четкицама. Обавезно користите одговарајућу технику прања да бисте очистили све делове усне шупљине.
- Освежите усну дупљу између прања зуба. Замолите стоматолога да вам препоручи средство за испирање уста које не погоршава сувоћу уста и бори се против бактерија. Између два прања зуба можете на тај начин освежити дах и борити се против бактерија. Жвакање жвакаће гуме без шећера такође може помоћи у поправљању задаха.
Прочитајте још: КЕЉ спречава РАК! Ево због којих још здравствених разлога морате редовно конзумирати ово МАГИЧНО ПОВРЋЕ
- Пазите на здравље зуба и десни. Ако приметите промене боје, бол, крварење или осетљивост, обратите се свом стоматологу.
- Контактирајте стоматолога ако приметите било какве оралне компликације. Такође, препоручују се и редовне контроле.
- Пијте воду током дана како бисте спречили исушивање уста. Честа конзумација алкохола и кафе може проузроковати дехидратацију, те би је требало ограничити.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ