Узроци лошех задаха могу бити многобројни
Узроци лошег задаха су различити, али међу њима важну улогу имају одређене намирнице у којима уживамо. Иако је добра орална хигијена кључна за спречавање лошег задаха, подједнако је важно бити свестан како одређена храна и пића утичу на нашу оралну хигијену и лош задах.
Да ли сте се икада запитали која храна и пића могу бити кривци лошег задаха? Да ли сте већ испробали много начина да решите овај досадни проблем? Али можда се решење крило у једној једноставној ствари!
Ево листе 5 главних криваца за лош задах и савета како да их лако избегнете:
1. Кафа
Популарно јутарње - шољица кафе, за многе је неизоставан део дана. Али кофеинска пића попут кафе садрже сумпор и кисела једињења која могу изазвати лош задах.
Поред тога, кафа смањује производњу пљувачке, која је природно средство за чишћење уста и неутралисање бактерија. Као резултат тога, бактерије се могу брже размножавати, узрокујући лош задах.
Уколико не желите да одустанете од кафе, стоматолози саветују да уз кафу пијете велике количине обичне воде, јер ћете тако смањити ефекат кофеина на исушивање уста.
2. Лук
Лук је одличан зачин који јелима даје одличну арому. Нажалост, може имати непријатан нежељени ефекат - лош задах. Лук садржи једињења сумпора која су одговорна за његов карактеристичан мирис, али ова једињења могу изазвати и лош задах.
Чак и мала количина лука може изазвати проблеме, јер се једињења сумпора апсорбују у крвоток и излучују кроз плућа, узрокујући лош задах. Да бисте избегли овај проблем, темељно оперите зубе после оброка и жвачите гранчицу свежег першуна како бисте уклонили непријатне мирисе.
3. Млечни производи
Сир, млеко и сладолед су укусни и хранљиви, али могу допринети лошем задаху. Млечни производи садрже протеине и аминокиселине које природне бактерије у устима разлажу у једињења сумпора.
Ова једињења изазивају лош задах, па је важно опрати зубе и темељно испрати уста након конзумирања млечних производа.
Такође, пијте довољно воде да побољшате производњу пљувачке, што ће смањити раст бактерија у устима.
4. Алкохол
Конзумација алкохола утиче не само на наше благостање, већ и на нашу оралну хигијену. Алкохол дехидрира тело, што доводи до смањења производње пљувачке.
Сува уста подстичу раст бактерија, што узрокује лош задах. Пијте пуно воде док конзумирате алкохол како бисте одржали хидратацију уста и спречили лош задах.
5. Зачини
Мирисни зачини су неизоставни када се припремају укусна јела. Међутим, одређени зачини, као што је кари, који је комбинација куркуме, кима, коријандера и ђумбира, могу изазвати лош задах.
Ако желите да спречите лош задах након конзумирања зачина, смањите конзумацију јаких зачина или након јела испирајте водом са лимуном, који ће освежити дах, пише сајт цитyмагазин.си.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ