Најнижи ниво хормона мери се средином марта, а депои ће се напунити после много сунчаних дана.
Овог пролећа од хроничног умора, карактеристичног за ово доба године, поред оних код којих је ово стање изазвано отопљавањем и наглим променама времена, пате и особе које су прележале ковид 19.
Прочитајте још: Четири дана пре тестирања на шта сте алергични морате да урадите важну ствар
Пацијенти, посебно са кардиоваскуларним болестима, жале се на изненадне падове крвног притиска, осећај тежине у ногама и повећану потребу за спавањем. Лекари кажу да ове тегобе обично прођу за две недеље, а изузетак су они који су недавно прележали инфекцију вирусом корона, јер код њих исцрпљеност услед вирусне инфекције, удружена са пролећним умором, може да траје и дуже од два месеца.
Нестабилно време са ниским јутарњим и високим дневним температурама је шок за организам.
Докторка Ивана Стефановић из Завода за хитну медицинску помоћ Београда каже да се пролећни умор јавља из више разлога:
Тражите сунце Фото: Депозит
- Нестабилно време са врло ниским јутарњим и високим дневним температурама, где разлика буде и више од 20 степени, доводи до различитих процеса: од ноћног скупљања крвних судова и скока крвног притиска до дневног ширења крвних судова на периферији и пада притиска. То делује шокантно на људски организам, јер он захтева више дана да би се прилагодио оваквим променама временских прилика.
Прочитајте још: Зашто неки људи спавају са луком испод јастука? Постоје 4 добра разлога, а ниједан није СУЈЕВЕРЈЕ!
Разлог за појаву пролећног умора је и зимска трпеза.
- Храна коју смо конзумирали у зимском периоду по свом саставу је нутритивно сиромашна и недовољно квалитетна за одржавање тела у појачаном ритму свакодневице у рано пролеће - каже др Стефановић.
Зимска храна је препуна соли, масноћа и шећера.
Она је богатија масноћама и шећерима, конзервансима и садржи превише соли, а мало дијеталних влакана, што енергетски оптерећеује већ временским приликама оптерећен организам.
На списку разлога за пролећни дремеж и "тешке" ноге су и хормони.
Прочитајте још: Најбољи НАПИТАК у борби против прехладе, мамурлука и чира на желуцу
Умор је такође једна од најчешћих последица прележаног ковида, чак и код пацијената који су имали лакше тегобе.
Након опоравка од ковида треба се одмарати.
- Иако смо много тога научили о ковиду и даље је ова болест непознаница у многим аспектима - каже др Стефановић.
Тек накнадне студије ће да покажу да ли корона повећава учесталост срчаног и можданог удара или не. Док не будемо имали та сазнања, разумно је да сву симптоматологију у постковид периоду, припишемо овој болести, док се не докаже супротно.
Прочитајте још: Решите се напетости и смањите ТАМНЕ ПОДОЧЊАКЕ за 30 секунди: Једноставно је
То подразумева да би након опоравка од симптома изаваних вирусом САРС КоВ-2 требало водити рачуна да се одмора довољно, иде у кратке шетње и полако враћа кондиција. Јер ковид 19 је системска болест, сви органски системи су у различитој мери били захваћени процесом и потребно им је различито време да се опораве.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ