Хладно време, вода и разне хемикалије утичу на повећано стварање заноктица. Многи су зато приморани да их често уклањају. Међутим, ако се то ради нестручно и невешто може да дође до развоја инфекције, појаве гноја, па чак и губитка нокта.
Доктор Александар Адамовић, дерматовенеролог, директор Завода за кожне и венеричне болести у Београду, каже да би се спречила упала и инфекција заноктица најважнија је правилна нега руку:
Прочитајте још: Жене изложене ЗАГАЂЕЊУ ВАЗДУХА имају већи ризик за НЕПЛОДНОСТ
- На њу би нарочито требало да обрате пажњу фризери, кувари, шанкери и друге занатлије, јер су они због природе посла подложни већем стварању заноктица. Зато би требало да користе креме са пет процената урее, јер оне добро хидрирају и негују кожу, а посебно би требало да умасирају крему око нокта.
Уколико до упале заноктице дође, онда је неопходно да се санира.
Некада заноктица доведе до антибиотика!
Наш саговорник напомиње да има случајева када због инфекције заноктице антибиотик мора и да се пије:
Прочитајте још: ЗДРАВЉЕ ЖЕНА: Најчешћи разлози нередовног циклуса
- Уколико је инфекција запуштена, па је захватила и прст и дошло је до гноја и отока, антибиотик би требало применити системски. Иако су ове ситуације ретке, оне се дешавају, посебно сада у поплави бројних нестручних педикира и маникира. У највећем ризику су особе које природно имају веће заноктице и одређене професије.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУК