Пасивност је болест 21. века, а то су особе које не могу да промене свој живот, осећају да их стално неко притиска.
Она је повучена. Ћутљива. У друштву увек стоји по страни. Не показује никакву иницијативу. Интровертна је. Она је пасивна. Међутим, ово је само један у низу стереотипа, јер пасивно понашање има сасвим другачији суштински израз и тежину.
Прочитајте још: Научници добили ШОКАНТНЕ податке: СРЕЋНИМ ЉУДИМА је мозак другачији!
- Пасивно понашање не задовољава личне жеље и вредности, а у проблемским ситуацијама не доводи до решења, јер верују да се проблеми не могу превазићи - каже Бојана Шкорић, психолог и психотерапеут.
Постоји неколико врста пасивности...
Особа негира њихово постојање, умањује значај, отписује идеју да може другачије да се поступи, процењује да нема способности да се носи са изазовом.
Из пасивности се рађа агресивност!
Постоји неколико видова пасивности. Некад особа буквално може да не ради ништа да би утицала на неку ситуацију. Претерана прилагодљивост, особа која цупка ногом, уврће косу, бесциљно "скролује" по телефону, компулсивно пребацује ТВ канале...
Сви они траже од другог да неки проблем реши уместо њих.
Колико пасивно понашање може да се доведе и у везу са агресијом, када чујемо да особа изгледа као да је фина и повучена, а заправо потискује/прикрива агресивност?
Имате утисак да радите сизифовски посао? Фото: Депозит
- Насиље је, такође, форма пасивности, јер се проблему не приступа на рационалан начин, већ застрашивањем околине, а особа која одбија да препозна осећање љутње, потискује бес - истиче Шкорићева.
Осећај празнине може да буде сигнал да су нам жеље из садашњости неиспуњене. У превазилажењу доживљаја празнине важно је препознати узрок.
Да ли имате осећај празнине?
- Проблем настаје када се стари осећај враћа у садашњости и тада је важно радити на томе да се реагује "овде и сада", па корисно може да буде тражење одговора на питање: "Шта могу позитивно, конструктивно или креативно да урадим да бих био задовољан својим животом?" - закључује Шкорићева.
Прочитајте још: СВЕ жене ТРАЧАРЕ: Ево које то раде НАЈВИШЕ, колико сати дневно и на КОЈИМ МЕСТИМА
Некада је тешко покренути се и промена не мора да дође одмах. Довољне су и мале промене на нивоу контакта са пријатељима, препознавање инспиративних и корисних садржаја који нам позитивно боје свакодневицу.