Свађа међу партнерима открива да нешто није у реду, али третман ћутањем може бити још гори.
Када већина нас помисли на партнерско вербално злостављање, прво му кроз главу прођу повишен тон, свађа, драње и викање, али истина је да је најотровније злостављање тихо, без речи. Третман тишином је пасивно-агресивни облик манипулацијеу којој особа одбија да комуницира или комуницира са неким другим у одређеној ситуацији. Овај облик приступа може имати дубоке последице на међуљудске односе и може покренути важна питања о природи емоционалног злостављања.
Дефиниција третмана ћутањем
Третман тишином се дефинише као намерно одбијање особе да комуницира или одговори на вербалне или невербалне интеракције других. То понашање се може користити као контролна тактика у односима јер једна особа покушава да стекне или одржи моћ игнорисањем друге или умањујући вредност и важност дотичне особе.
Психолошки ефекти третмана тишином
Третман тишином може имати низ негативних психолошких ефеката на особу која је изложена оваквом понашању, а најважнији су:
1. Осећај изолације
Стално игнорисање и недостатак комуникације могу створити осећај изолације и усамљености код погођене особе.
2. Смањење самопоштовања
Тихо поступање може поткопати нечије самопоуздање и самопоштовање, чинећи да се ова особа осећа безначајном и неважном. Идеја да „не причам с тобом” представља много више од обичног прекида комуникације међу људима. Реч је о осећању „више не постојиш за мене, више немаш никакву важност“ и може се доживљавати као трауматично искуство.
3. Нагомилавање беса
Особа која је игнорисана може доживети фрустрацију и љутњу због немогућности да комуницира и због недостатка одговора другог. Ова блокада у комуникацији се осећа као невидљиви зид између онога ко прекида комуникацију и онога ко је игнорисан.
4. Конфузија
Недостатак комуникације може створити конфузију и несигурност у вези са односом и његовим стањем. Игнорисана особа не зна где је и како ће се ствари развијати.
Третман ћутањем као облик злостављања
У многим случајевима тихи третман се може сматрати обликом емоционалног или психичког злостављања. Ова тактика се може користити за контролу и манипулисање погођеном особом и може створити токсично и нездраво окружење у вези.
Ако се третман ћутањем примењује насилно, од стране токсичног партнера, игнорисана особа постаје жртва и важно је идентификовати шта се дешава како би схватили да то није њихова кривица. Наравно, нормално је да вам треба пауза у којој не разговарате и не доведете своје мисли у ред, али ово можете комуницирати. С друге стране, када се прећутни третман користи као облик злостављања, ћутање постаје хладно и болно.
Имајући то у виду, тихи третман постаје злоупотреба ако:
- Користи се да повреди другу особу или уништи њено самопоштовање
- Изражава равнодушност, недостатак поштовања или чак девалвацију
- Доприноси повећању нивоа стреса, анксиозности или чак депресије
У пракси, ћутање доноси више штете него користи. Игнорисана особа не зна шта се дешава, колико дуго ће ова навика трајати и не може предузети мере да реши ситуацију. Сва ова искуства не доносе добро игнорисаној особи и не "поправљају" однос.
(Сенса)
БОНУС ВИДЕО