Учестала сувоћа очију и уста, болови у зглобовима и умор, симптоми су који најчешће људе одведу код офталмолога или лекара опште праксе. Грешка!
![1603107346_Depositphotos_194562514_xl-2015.jpg](/cache/images/2/0/c/a/3/20ca3af20b6801a50efc4894a1f2853aee68f6f7.jpg)
Адреса на коју би, заправо, требало да се јаве је специјалиста реуматолог или имунолог, јер је врло могуће да је реч о не такој честој, хроничној аутоимуној болести - Сјогреновом синдрому.
Знамо да је сваки дан лечења важан, па их не би требало улудо губити, објашњава доц. др Вера Милић, интерниста-реуматолог са Института за реуматологију у Београду.
Прочитаје још: Доктор КОВЧИН УПОЗОРАВА: Срби чекају да СИМПТОМИ РАКА прођу сами од себе и касно се јављају!
Који је најчешћи "окидач" за ову болест и колико дуго може бити присутна у организму?
Дијагноза се поставља и по шест година!
- Углавном је то стрес, а болест почиње постепено. Често је непрепозната, а просечно време до постављања дијагнозе је шест година - каже др Милић.
Прочитајте још: НЕ ИГНОРИШИТЕ потребу за МОКРЕЊЕМ, озбиљно нарушавате здравље
Који су први показатељи Сјогреновог синдрома?
Први симптом су сува уста и очи...
- Болест се најпре манифестује симптомима сувоће уста и очију, боловима у зглобовима, који могу да отичу, и синдромом хроничног умора. Овај тријас симптома је присутан код свих пацијената са Сјогреновим синдромом. Међутим, болест може почети атипично: трњењем ногу или сувим кашљем узрокованим фиброзом плућа - објашњава др Милић.
Прочитајте још: РУСКИ ЛЕКАРИ пронашли ЛЕК ЗА КОРОНУ?! Одобрен антивирусни лек Коронавир
Код већине, болест је бенигног и хроничног тока, и значајно им смањује квалитет живота. Болесници су склони интензивном развоју каријеса са брзим губитком зуба. Уколико се не примењује локална терапија сувог ока, могу настати ерозије и оштећења .површине.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ