Паразитарне инфекције код деце данас су скоро сасвим ишчезле. Уместо њих, појавиле су се много опасније болести.
То су запаљенска обољења црева, која када се открију у детињству имају много тежу форму, отежавају раст и развој и могу да оставе трајне последице.
Прочитајте још: Разведена и поново ЗАЉУБЉЕНА: Зашто страх женама спречава нову СРЕЋУ?
Асистент др Иван Миловановић, педијатар на Одељењу гастреонтерологије, хепатологије и ендоскопије, Универзитетске дечје клинике у Тиршовој, каже да се највећи број запаљенских болести црева код деце јавља у форми улцерозног колитиса и Кронове болести:
- Обе болести су аутоимунске и првенствено захватају систем органа за варење, али могу да се прошире и на друге органе. Док улцерозни колитис захвата дебело црево, Кронова болест може да се јави у било ком делу органа за варење, али и ван њега, а често су захваћени јетра, кожа, очи, зглобови.
У ком узрасту се најчешће ове болести откривају?
Који су типични симптоми ових обољења?
- Тегобе се састоје првенствено од болова у трбуху и дуготрајног пролива, са примесама крви или без њих.
Што је дете млађе теже се примете симптоми.
Међутим, што је дете млађег узраста симптоматологија је неспецифичнија. С обзиром на то да и улецрозни колитис и Кронова болест могу да оставе трајне последице по здравље, важно је да буду правовремно дијагностиковане и на адекватан начин лечене.
Када је потребно оперативно лечење?
- За разлику од прошлих времена, данас је оперативно лечење резервисано за компликације болести као што су сужења или претеће пуцање зида црева. На срећу, имамо добре лекове, па су овакве компликације све ређе.
Прочитајте још: ТРИ разлога зашто су БАЈКЕ боље од цртаних филмова
- Сваки четврти до пети пацијент са дијагнозом запаљенске болести црева је дете. У просеку, болест се јавља око 15. године. Дечаци нешто чешће оболевају од Кронове болести него девојчице, док је полна дистрибуција код улцерозног колитиса једнака.