Руски лекари упозоравају на опасности од прекомерног конзумирања имуностимуланса
Прекомерна јачање имунитета уз континуирану конзумацију имуностимуланса, у облику таблета и додатака исхрани, може трајно нарушити имунитет уз опасности од развоја аутоимуних болести. Неконтролисано конзумирање имуностимуланса неће побољшати имунитет, већ напротив, трајно може угрозити здравље, сагласни су најистакнутији руски лекари.
Прочитајте још: Свете биљке које ће вас штитити уколико их будете гајили у свом дворишту: Ове 4 биљке ће вам помоћи, а могу имати и лековито дејтво (ФОТО)
Главна реуматолошкиња московског Министарства здравља, докторка Алена Загребњева упозорава на конзумирање имуностимуланса, супстанци које побољшавају имунолошки систем директним или индиректним појачавањем активности било које његове компоненте. Ова докторка истиче да се имуностимуланси не узимају ако се унапред није проверило стање имунолошког система и упозорава на могућност развоја реуматоидног артритиса услед уноса таквих лекова.
- Многи наши пацијенти воле да пију имуностимулансе. Топло бих препоручила да одустанете од ове идеје. Никад се не зна. Морамо да спроведемо потпуну анализу имунолошког система како бисмо разумели коју везу треба да стимулишемо и да ли то уопште морамо да радимо – упозорила је докторка Алена Загребњева, главна реуматолошкиња московског Министарства здравља.
Прочитајте још: Марина Висковић није изневерила фанове: Певачица наступала са повредом леђа, сви су мислили да је то део стајлинга (ФОТО)
Агресија имунолошког система
Слаб имунолошки систем доказано је узрок највећег броја вирусних и заразних болести, па су имуностимуланси и имуномодулатори супстанце којима се повећава отпорност тела на ефекте страних микроорганизама. Произвођачи ових лекова и суплемената истичу и да је главни њихов циљ јачање и исправљање имунолошког система за превенцију и лечење тешких аутоимуних болести. Ипак, како објашњава алерголог и имунолог Владимир Болибок, дејство ових лекова има за циљ појачавање имунолошког система, па њихово узимање може бити штетно за неке људе. Наиме, уместо јачања имунитета и лечење тешких аутоимуних болести, лекар Владимир Болибок тврди да може настати агресија имунолошког система.
- Ако је нешто безазлено, на пример чајеви, то је у реду. Друга ствар је када говоримо о озбиљнијим препаратима. Ако особа има аутоимуну болест, било који имуностимуланс је строго контраиндикован - објашњава лекар Владимир Болибок и наглашава да ће у овом случају такви лекови само подстаћи агресију имунолошког система на сопствене ћелије.
Прочитајте још: Смршајте и до 5 кг за само 3 дана: ТРОДНЕВНА дијета која обећава невероватне резултате
Овај руски стручњак упозорава и да су жене подложније аутоимуним болестима. Наиме, већа је вероватноћа да имају хашимото, реуматоидни артритис и еритематозни лупус у односу на мушкарце, упозорава Владимир Болибок.
- Проблем је што људи нису прегледани и не знају за своје болести, а свуда на радију, на телевизији иду рекламе да треба узимати имуностимулансе како се не бисте разболели. А човек не зна да, на пример, развија реуматоидни артритис, почиње да пије имуностимулансе и, наравно, цела ова ствар се погоршава – наводи овај руски имунолог.
Конзумирање само уз одобрење специјалисте
Упозорење на конзумирање имуностимуланса искључиво уз рецепт лекара након опсежних клиничких испитивања стиже и из Института за вакцину и серум Мечников. Михаил Костинов, шеф лабораторије Мечников тврди да ови лекови спадају у оне чије конзумирање мора прописати специјалиста.
Прочитајте још: Спремите тело за плажу у рекордном року: Испробајте ДИЈЕТУ са ЛУБЕНИЦОМ
- То би требало да раде лекари који се разумеју, не само они који знају да читају и који знају стање пацијента - није важно да ли је стар или млад - и тек тада ће они добро преписивати те лекове – наглашава Михаил Костинов, шеф лабораторије Мечников.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ