Руски научници дошли су до револуционарног открића како да стимулишу процесе природног чишћења ових органа и разрађују методе активације аутофагије у људским ћелијама...
Процес аутофагије, који чисти ћелије људског организма од штетних материја и токсина и тиме продужава животни век, може се убрзати помоћу једињења терпена сибирске јеле, потврдили су ексклузивно руски научници из компаније „Инитиум-Фарм“ и Института молекуларне биологије "Енгељгардта" Руске академије наука. Аутофагија се заснива на процесу самочишћења организма након вишесатног гладовања, односно када организам услед неуношења нових хранљивих материја изједа све непотребне компоненте ћелија у телу човека, чиме их регенерише и чисти.
Прочитајте још: Отац му је био један од наших најпознатијих глумаца, а ево како изгледа мајка Срђана Тодоровића (ФОТО)
Ипак, како велики број органа у нашем телу генетски имун на процес аутофагије, руски научници дошли су до револуционарног открића како да стимулишу процесе природног чишћења ових органа и разрађују методе активације аутофагије у људским ћелијама. Експериментима који су спроведени 2021. године је установљено да се управо терпенима сибирске јеле веома брзо и безопасно активира аутофагија у људским ћелијама.
Једињења пронађена у корену и стаблу сибирске јеле, чиме се може објаснити и податак да се по изгледу јеле не може наслутити старост овог четинара који може живети и до четири хиљаде година...
- Спровели смо истраживање комплексног утицаја терпена сибирске јеле на ћелије. Подаци о промени експресије 20 хиљада гена и анализа целокупног броја молекула беланчевина у организму ће омогућити да се расветли механизам који је у основи биолошких ефеката терпена сибирске јеле – објаснио је научни сарадник лабораторије за поделу ћелија Института молекуларне биологије “Енгељгардта Липатова”.
Прочитајте још: Савети који ће вам помоћи да имате миран и квалитетан сан
Како објашњавају ови истраживачи, терпени представљају велику и разноврсну класу једињења која производе многобројне биљке, а посебно су заступљени код четинара, трава и поврћа.
Ове биљке дају заштитна средства терпене који одржавају стабилност ћелија. Ова једињења пронађена су у корену и стаблу сибирске јеле, чиме се може објаснити и податак да се по изгледу јеле не може наслутити старост овог четинара који може живети и до четири хиљаде година.
Приликом експеримената откривено је да аутофагија у ћелијама плућа почиње чак и коришћењем терпена у малој концентрацији.
Прочитајте још: Пет фраза које могу да униште брак: Шта ипак не треба да говоримо?
- Захваљујући терпенима процес интензивне аутофагије у ћелијама људи се активира већ након 24 сата. Увидели смо да аутофагија прерађује дисфункционални материјал ћелија и на тај начин подржава енергетску хомеостазу, односно равнотежу. Захваљујући томе се спречава накупљање штетних материја и вирусаУ складу са тим, организму је лакше да се опорави после различитих инфекција, међу којима и после вируса корона и грипа - навела је Фанија Маганова, руководилац научних пројеката компаније „Инитиум-Фарм“.
Прочитајте још: Свака веза пролази кроз ПЕТ ФАЗА, али већина парова остане заглављено у ТРЕЋОЈ
По речима Маганове, како би се подмладиле ћелије у организму помоћу аутофагије није потребно да се бавимо исцрпљујућим тренинзима и гладовањем, довољно је да се у исхрану дода неколико терпена.
- Близу смо да откријемо еликсир младости који ће значајно да продужи људски живот - додала је она.
Трепени су у експериментима показали својство антиоксиданата.
Експерти су дошли до закључка да се они могу користити за спречавање неуродегенеративних промена које изазивају Алцхајмер, деменцију и Паркинсонову болест.