Лимун је оптималан извор витамина Ц. Овај витамин је важан за производњу колагена, помаже апсорпцији гвожђа из биљне хране.
Довољан унос витамина Ц спречава стварање жучних каменаца. Витамин Ц ефикасно се бори против прехладе, подстиче регенерацију костију.
Лимунска киселина је присутан у лимуновом соку. Она не снижава пХ, већ га повисује (алкализује). Повећавајући пХ урина, лимунска киселина помаже у растварању каменаца у бубрезима. Она помаже у уклањању амонијака из тела - производа метаболизма протеина.
Прочитајте још: ЧАЈ ОД РУЗМАРИНА за јачи имунитет: Колика је његова моћ
Д-лимонен. Присутан у кори. Д-лимонен ублажава упале и нормализује шећер у крви. Д-лимонен је користан за респираторне патологије. Због тога је неопходно особама са оштећеним плућима (након прележане упале плућа, са астмом), пушачима.
Ериоцитрин у комбинацији са другим активним супстанцама показао је ефекат на смањење упале, оксидативног стреса и оптимизацију нивоа шећера у крви. Ериоцитрин покреће оксидацију масних киселина и нормализује осетљивост на хормон инсулин. Ова супстанца активира биогенезу ћелијских митохондрија.
Ериоцитрин је антиоксиданс који се налази у лимуновом соку и кори.
Диосмин. Побољшава стање крвних судова. У комбинацији са хесперидином, ефикасан је код варикозних вена и терапије хемороида.
Фото:Депосит
Нобелетин. Присутан у кори лимуна. То је потенцијални геропротектор.
Прочитајте још: Тачан СПИСАК намирница које треба јести, а препуне су витамина и смрт за вирусе
Коме се посебно препоручује конзумирање лимуна:
- Пушачима;
- Особама који су на дијети;
- Свима онима који имају респираторне тегобе;
- особе које пате од дијабетеса;
- Онима који пате од гихта;
- Особама са успореним метаболизмом;
- За љубитеље слатког и млечних производа;
- Особама које пате од варикозних вена;
- Особама старијим од 60 година.
Зест је најздравији део лимуна и налази се у кори, због чега се препроучује да се лимун једе са кором. Пре козумирања лимунове коре, лимун добро оперите содом бикарбоном.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ