Као и његови блиски рођаци - црни и бели лук и сремуш има антибактеријска, антибиотска и антисептичка својства, али је лековитији од њих.
За два до три месеца може да регулише висок крвни притисак и уклони тегобе повезане са сужавањем крвних судова, па тако и штити од срчаних болести и инфаркта.
Прочитајте још: Поклања се за 8. март, а вековима се користи као лек против кашља (РЕЦЕПТ)
Биохемичари тврде да због обиља алина који се под утицајем кисеоника претвара у алицин, сремуш чак и подмлађује крвне судове и чини их еластичним. Сремуш је богат и етарским уљима, вредним минералним солима, шећером, витамином Ц, каротеном...
Одличан лек за стомачне проблеме: желудац, дијареју, надимање црева...
Делотворан је код проблема са желуцем и цревима, дијареје, надимања и грчева, а изврстан је и за чишћење црева. Он је и чистач коже, и кад су у питању хронична кожна обољења и нечистоће, зацељује ране. Свежи листови прочишћавају бубреге и бешику јер подстичу мокрење.
Сремуш утиче и на боље памћење и концентрацију, помаже код респираторних тегоба, против несанице и вртоглавице, благотворан је за остеопорозу и артритис, везује отрове и масноће из крви, црева и желуца и избацује их из организма, помаже код гихта и реуме.
Прочитајте још: Бели лук помаже код ХЕРПЕСА, ево и како
Лековити сремуш називају и медвеђи или дивљи лук, који травари зову и "убица отрова". Наиме, ниједна биљка не чисти тако добро систем за варење и крв као сремуш, због чега га треба јести што чешће. У пролеће је најделотворнији, представља савршени чистач крви, жучи и јетре од токсина који су се током зиме наталожили у организму.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ