Зелени чај је све популарнији и људи га све чешће конзумирају у великим количинама. Ипак, оно што је мање познато јесте чињеница да зелени чај може да буде и штетан у одређеним случајевима.
Зелени чај има многа корисна дејства на организам и многи с њим започињу дан, уместо јутарње кафе. Ипак, оно што многи не знају је да овај напитак, баш као и кафа, доводи до повећавања нивоа хормона стреса, адреналина и кортизола, а они до повећања масноће у крвотоку. Ипак, то није његово једино штетно дејство.
Како је зелени чај богат танинима, он блокира гвожђе, а такође спречава упијање калцијума из хране. У којим случајевима га треба избегавати, открива нутрициностикиња Светлана Фус.
Прочитајте још: Свемогући ТАМЈАН: Осим за верске ритуале, користи се за избацивање камена из бубрега и ПРОТИВ ХРКАЊА (РЕЦЕПТ)
- Зелени чај је богат антиоксидансима, витаминима Б, минералима, танином и кофеином. Има прочишћавајућу и бактерицидну функцију. Међутим, у неким случајевима зелени чај може бити штетан по здравље. Рецимо, труднице треба да избегавају да пију пуно чаја зеленог чаја јер садржи кофеин и омета апсорпцију фолне кислине. Из истог разлога, не треба га користити ни осбе које болују од глаукома и хипертензије - тврди она и додаје да осим на ниво гвожђа утиче негативно и на апсорпцију калцијума и магнезијума. С тим у вези, докторка препоручује употребу зеленог чаја не уз оброке, већ сат времена након њега. Осим тога, танин може иритирати слузницу, па стога напитак не би требало да пију они који пате од чирева или болести дванаестопалачног црева.
Такође, нутриционисткиња не препоручује додавање слаткиша уз зелени чај, а дневна норма је три до четири шоље - не више од литре дневно.