Вежбање, здравија храна и смањивање уноса калорија у теорији би требало да доведу до губитка тежине, али не мора увек тако да буде.
Спортски нутрициониста Дејвид Стач за "Тхе Сун" је рекао да постоје неки разлози због којих многи можда не постижу жељене резултате.
Вежбање и резултати
Лош избор хране
- Могли бисте неуморно да вежбате у теретани, али ако своје тело не храните правим калоријама, нећете видети резултате. Наравно, редовно вежбање помаже у мршављењу, али здрава исхрана је велики аспект који подржава ваше циљеве и биће од велике помоћи у постизању резултата које покушавате да постигнете.
Прочитајте још: Црвено лице након тренинга, да ли треба да се забринемо?
Ако се борите с избором здравих намирница, Дејвид предлаже да потражите здраве додатке исхрани. Саветовао је да потражите оне који комбинују битне састојке за сагоревање масти и побољшање перформанси, за убрзање метаболизма, смањење глади и повећање енергије.
Тешки тренинзи
Друштвене мреже тренутно су препуне људи који показују како изводе вежбе у теретани па због тога многи осећају притисак. Међутим, Дејвид каже да грешка може бити и та да превише вежбате у теретани.
- Наравно да вежбање помаже и да је одлично бити активан, али ако након вежбања не можете да се померите и немате воље нити да направите нешто за јело, врло је вероватно да радите превише и престрого. Оно што радимо у теретани само је мали део постизања резултата, а истраживања су показала да, ако "гурате своје тело" преко лимита, то ће успорити вашу уштеду енергије. Запамтите, резултати се не догађају преко ноћи, а паметан тренинг далеко је важнији од 'убитачног и крвавог - објашњава.
Прочитајте још: Зашто ХОДАЊЕ делује као МЕДИТАЦИЈА?
Недовољно сна
Давид је рекао да лош сан може драстично да саботира ваше резултате.
- Разлог је тај што због недостатка сна можете да имате мање енергије и можете да почнете да прескачете вежбање и кување. Лош сан може да утиче и на хормоне који контролишу апетит, па ћете имати веће шансе да претерате у нездравим, слатким залогајима који ће поништити сав труд који сте уложили. Требало би да спавате око 7 до 9 сати сваке ноћи како бисте постигли оптималне резултате. Како бисте раније заспали и били ујутро одморнији, пре спавања пробајте да се окупате у врућој купки и избегавајте коришћење мобилног или лаптопа. Ако добро спавате, тело ће вам на овај или онај начин дати до знања - тврди спортски нутрициониста.
Константно мерење
Дејвид наглашава да, иако би требало да пратите свој напредак, не би требало све да темељите на ономе што вага говори.
Прочитајте још: Смањена ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ утиче и на ментално здравље: Уколико седимо 8 сати, ево колико треба да будемо активни
- Вежбање може увелико да побољша енергију, ментално здравље, покретљивост, па чак и сан - ништа од тога не треба узети здраво за готово. Константно мерење и ограничавање хране могло би негативно да утиче на ваше резултате и на ваше здравље. Запамтите, ваше тело мора да се одмори како би се обновило и поправило, стога никада немојте прескочити дан одмора - прича Давид.
Нисте доследни
Кад је реч о гледању резултата и напретку, доследност је једна од кључних ствари, каже Дејвид. Међутим, ако не пратите свој напредак, никада нећете знати где су недостаци или шта радите добро.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ