Процењује се да човек у просеку има између 12.000 и 60.000 мисли сваког дана!
И ништа не звучи толико лако, а тако је тешко изводљиво - узети кормило у своје руке, ослободити ум најезде мисли, укротити га да слуша нас.
Прочитајте још: Нервира вас када неко МЉАЦКА? Реч је о озбиљном поремећају, а поседовали су га многи ВЕЛИКИ УМОВИ!
Зато је техника звана "пажљива свесност", или на енглеском mindfulness, нешто што се намеће као потреба да савладамо умеће живљења и научимо да управљамо умом и мислима. Корак по корак, стрпљиво као када смо учили слова азбуке.
Обратите пажњу на тренутак, а не на прошлост или оно што би могло да буде...
То значи да је важно да почнемо да се трудимо да свесно обраћамо пажњу на садашњи тренутак, на оно што нам се сада дешава, а не на оно што је било или ће бити. Без анализе ствари које су се десиле и планирања неких будућих.
Ова техника побољшава сан, концентрацију...
Истраживања показују да се код људи који практикују mindfulness побољшава опште здравствено стање - нормализује се крвни притисак, смањује пулс, боље ради кардиоваскуларни систем, смањују се стрес и анксиозност, побољшава квалитет сна и концентрација, лакше подноси бол, успорава процес старења. Стиче се генерално безбрижнији став према прошлости и будућности, ефикасније се управља и осећајима и мислима.
Прочитајте још: Зашто се каже "превртљив као март" и каква судбина чека децу рођену у овом месецу?
Стручњаци кажу да ова техника живота, која је заправо вид медитације, подразумева да: престанемо да осуђујемо себе и да почнемо да верујемо својим осећајима и интуицији, прихватимо чињеницу да све има своје време, да ствари гледамо онаквим какве јесу, а не кроз сочива личних уверења и предрасуда, да схватимо да је најважније како смо сада, у овом моменту, да не пружамо отпор некој тешкој ситуацији како не би постала још тежа и да научимо да пуштамо да ствари иду својим током.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ