Procenjuje se da čovek u proseku ima između 12.000 i 60.000 misli svakog dana!
I ništa ne zvuči toliko lako, a tako je teško izvodljivo - uzeti kormilo u svoje ruke, osloboditi um najezde misli, ukrotiti ga da sluša nas.
Pročitajte još: Nervira vas kada neko MLJACKA? Reč je o ozbiljnom poremećaju, a posedovali su ga mnogi VELIKI UMOVI!
Zato je tehnika zvana "pažljiva svesnost", ili na engleskom mindfulness, nešto što se nameće kao potreba da savladamo umeće življenja i naučimo da upravljamo umom i mislima. Korak po korak, strpljivo kao kada smo učili slova azbuke.
Obratite pažnju na trenutak, a ne na prošlost ili ono što bi moglo da bude...
To znači da je važno da počnemo da se trudimo da svesno obraćamo pažnju na sadašnji trenutak, na ono što nam se sada dešava, a ne na ono što je bilo ili će biti. Bez analize stvari koje su se desile i planiranja nekih budućih.
Ova tehnika poboljšava san, koncentraciju...
Istraživanja pokazuju da se kod ljudi koji praktikuju mindfulness poboljšava opšte zdravstveno stanje - normalizuje se krvni pritisak, smanjuje puls, bolje radi kardiovaskularni sistem, smanjuju se stres i anksioznost, poboljšava kvalitet sna i koncentracija, lakše podnosi bol, usporava proces starenja. Stiče se generalno bezbrižniji stav prema prošlosti i budućnosti, efikasnije se upravlja i osećajima i mislima.
Pročitajte još: Zašto se kaže "prevrtljiv kao mart" i kakva sudbina čeka decu rođenu u ovom mesecu?
Stručnjaci kažu da ova tehnika života, koja je zapravo vid meditacije, podrazumeva da: prestanemo da osuđujemo sebe i da počnemo da verujemo svojim osećajima i intuiciji, prihvatimo činjenicu da sve ima svoje vreme, da stvari gledamo onakvim kakve jesu, a ne kroz sočiva ličnih uverenja i predrasuda, da shvatimo da je najvažnije kako smo sada, u ovom momentu, da ne pružamo otpor nekoj teškoj situaciji kako ne bi postala još teža i da naučimo da puštamo da stvari idu svojim tokom.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU