Лед на Гренланду отопио се до тачке након које нема повратка, а напори за успоравање глобалног загревања нец́е га спасити од распадања, показује нова студија истраживача на Државном универзитету у Охају.
- Чак и кад бисмо вратили климу каква је била пре 20 или 30 година, још увек бисмо прилично брзо губили масу - рекао је један од аутора студије професор Јан Ховат.
Прочитајте још: Корона му је вратила славу јер је неизоставан у домаћинству, а знате ли како је настао ТОАЛЕТ ПАПИР?
Гренландска ледена плоча годишње губи више од 280 милијарди метричких тона леда који се отапа, што је највец́и појединачни допринос порасту глобалног нивоа мора, саопштила је водец́а ауторка студије Микалеа Кинг.
Она је навела да је губитак леда последњих година тако велики да је довео до мерљивих промена гравитацијског поља изнад Гренланда.
Прочитајте још: Ако сањате ИСТИ САН, психолози откривају ШТА ВАС МУЧИ
Годишње се губи више од 280 милијарди метричких тона леда који се отапа.
Отапање леда на Гренланду доприноси са више од милиметара порасту нивоа мора сваке године и вероватно ц́е се то додатно погоршавати, пренео је Тањуг.
Прочитајте још: ДРУИДИ и данас постоје, обучавају се за СВЕШТЕНИКЕ, певаче и ШАМАНЕ (ВИДЕО)
Аутори су открили да се након 2000. године ледена површина смањила толико брзо да снежне падавине не би могле надокнадити изгубљени лед чак ни кад би се клима променила.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ