Када је у питању варијација боја, Гренланд нуди врло мало - углавном је беле боје због константног снежног покривача, упркос свом имену. Међутим када су у питању зграде и архитектура, Гренланд нуди идиличну шареноликост! Ево зашто су кућице на Гренланду различитих боја!
Колонијалисти су насељавањем Гренлада почели да уводе систем колоризације зграда по њиховој функцији. Дакле кућице у различитим бојама нису мамац за Инстаграм за посетиоце, већ се иза ових боја крије један сасвим практичан разлог.
Прочитајте још: Оптичка илузија од које је многе ЗАБОЛЕЛА ГЛАВА: Да ли можете да откријете шта се дешава са ЊИХОВИМ НОГАМА
Црвена за радњу, жута за болницу и плава за фабрику. Систем кодирања боја зграда и кућа на Гренланду датира из колонијалне ере 1700-их. Систем је имао за циљ да помогне људима да разликују зграде пре него што су постојали називи улица или бројеви. Све зграде су обојене у једну од пет основних боја - црвене, црне, жуте, зелене и плаве - свака са одређеним значењем.
Шарене куће Гренланда изгледају задивљујуће на леденом пејзажу.
Ујамиугак Енгелл, из Националног музеја и архива Гренланда, рекао је за МаилОнлине Травел: „Црвена је била далеко најчешће коришћена боја јер је представљала не само цркву већ и трговину. „То је значило да ће све зграде које се односе на било коју од тих ствари, било да се ради о цркви или радњи или кући у којој је живео свештеник, власник радње или службеник, биле офарбане у црвено. Касније је трговина прешла на сопствену боју и почела да фаворизује црну. Жута је првобитно представљала све што је у вези са здрављем. Све болнице су биле офарбане у жуто, као и куће у којима су живели лекари и медицинске сестре. Зелена је у почетку била симбол за радио комуникацију, а са развојем личних комуникационих уређаја, касније је постала боја телекомуникација. На крају, била је плава боја, која је често била резервисана за ГТО (Гренландску техничку организацију) и фабрике."
Разлог иза координације боја је, наравно, био да се олакша разликовање између кућа и да се створи систем у времену пре назива улица и кућних бројева. Међутим, Ујамиугак објашњава да систем није увек био ригидан па је било неких аномалија. Многе куће на Гренланду су још увек офарбане у јарке боје, али нови власници не морају да се придржавају система кодирања боја. Ипак, постоји неколико ствари које су се данас задржале. Болнице су још увек жуте, а катедрала Гренланда је још увек црвена.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ