Чарлс Дарвин рођен је на данашњи дан 1809 године у Шрузберију у Енглеској.
Био је британски природњак, биолог и геолог најпознатији по својој теорији еволуције.
Прочитајте још: Јована Арсић (24) кратко описала живот на Космету: Имамо 4 кафића и 4 бутика, али недостаје ми само дружење
Након завршетка школовања у елитној школи у родном Шревзбурију млади Дарвин је уписао медицину на Универзитету у Единбургу. Касније одлази са студија медицине и уписује се на ниверзитет Кембриџ, како би постао свештеник Енглеске цркве.
Викторијанско друштво је било шокирано Дарвиновим тврдњама да животиње и људи имају заједничко порекло. Међутим, његова теорија је заинтригирала научнике, па је до тренутка његове смрти теорија еволуције полако прожимала науку.
Дарвин је веровао да јаз између цивилизација и култура није непремостив.
Путовање Јужном Америком
Путовање у Јужну Америку променило је његов поглед на свет, а касније и ток историје. Инспирацију је нашао у занимљивим биљкама и животињама, па је сакупљао све што би пронашао. Водио је детаљне белешке и записивао сва своја запажања, које је током путовања слао у Кембриџ, заједно са писмима својој породици.
Већина бележака се односила на морске бескичмењаке. У Патагонији је пронашао кости великих изумрлих сисаваца поред морских шкољки, што га је довело до закључка да изумирање може да се деси и без драстичне промене климе или неке природне катастрофе.
Његова запажања изазвали су велико интересовање у Енглеској.
Док је боравио на Галапагосу посматрао је велике корњаче, игуане и зебе. Све их је сакупио у једну врећу, али није забележио где их је пронашао. Вративши се у Енглеску своју колекцију показао је познаваоцу птица који је био изненађен јер Дарвин није знао којој врсти припадају ни где их је тачно пронашао. Иако је ово била почетничка грешка, човечанство му је морало опростити јер је био на трагу универзалног светског открића.
Прочитајте још: Пријавила се за посао, па добила одговор који ју је РАСПЛАКАО: Писмо је хит, а људи су збуњени: "Да ли је ово слатко или језиво?" (ФОТО)
Дарвин је теорију припремао пуне 22 године.
Две деценије радио је на својој теорији, а први пут је објављује 1858. године у новинама. У целости је овјављена годину дана касније, под насловом "О пореклу врста". Књига коју су назвали "књигом која је шокирала свет", продала се у потпуности већ први дан те је накнадно штампано још шест издања.
Прочитајте још: Прва ЖЕНА АКАДЕМИК у Србији: О њеним реченицама и сада се прича
Теоријом еволуције поставио је основне принципе на којима се заснивају савремена схватања о органској еволуцији.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ