Сваки крај има своје обичаје, али нису сви везани за брак
Дана и Зоран Младеновић венчали су се у мају прошле године, и у кругу породице у Новом Саду славе празник тек венчаних парова.
„У Војводини се Младенци углавном не славе, али ми обележавамо, јер ми је леп тај наш празник и обичаји", каже Дана.
Младенци се обележавају 22. марта, а њих прослављају парови који су се венчали у претходних 12 месеци.
Тог дана им у госте долази најужа породица и пријатељи, са даровима који би требало да помогну младим паровима да се „скуће". Дана припрема колаче - младенчиће, што је један од обичаја којим се овај празник обележава.
„Никог нисмо звали, ваљда се не зове. Долазе нам родитељи и кумови, а остали ко год дошао - добродошао", поручују Младеновићи, који ових дана очекују и бебу.
Сваки крај има своје обичаје
Етнолог Драгомир Антонић, за ББЦ на српском, објашњава да постоји мноштво обичаја који се везују за Младенце. Посећивање младенаца, уз обавезно ношење поклона, убраја се у новије обичаје - најпре је одржаван у граду, а касније га је прихватило и село.
„Уз правило реципроцитета - они су били код нас, морамо и ми код њих - материјални поклони су потпуно заменили лепше стране обичаја", напомиње Антонић.
Да у томе има истине, показује и податак да велики трговински ланци, који на подручју Србије продају белу технику и мале кућне апарате, нуде акцијске понуде баш за Младенце, која укључује и мобилне телефоне.
Фото: Профимедиа
Младенцима се на овај дан обично носе скромнији поклони него за свадбу. Обично се за Младенце поклања ситно покућство - попут тањира, ваза, посуђа, или ситних кућних апарата - или украси за дом.
Ипак, не примају сви парови на овај дан госте. Антонић каже, да је по селима у јужној Србији, обичај да младе невесте, без мужа, на Младенце одлазе код родитеља.
„Кажу да млада тад 'бегава', јер је Младенци не смеју затећи у кући у коју се удала", описује Антонић.
У већини места ипак пеку се младенчићи - четрдесет колачића, које младе месе рано ујутро како би им брачни живот био сладак. Могу да буду округли, али и у облику ножа, маказа, сабље, овце или пилета.
„Пеку их, премазују медом, нуткају децу и све који пре подне долазе у кућу", каже Антонић.
Немају сви обичаји везе са браком. Постоји и веровање да време на Младенце, указује на то какво ће бити пролеће.
Овенчани верношћу
Српска православна црква Младенце слави као дан Светих четрдесет мученика севастиских - римских војника који су убијени 320. године због одбијања да гоне хришћане. Празник је и добио име Младенци по младићима који су убијени.
Овај празник везује се за брачне парове и због тога се праве венчићи који имају троструку религиозну симболику.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ