Ево како су домаћице у старој Југославији прале веш, везле, плеле и кувале
Сигурно сте се барем једном запитали како су наше мајке и баке, или барем већина њих, успевале да раде, одржавају домачинство, брину о деци и још да пронађу време за себе. И све то некако опуштеније и с мање стреса него што ми данас проживљавамо уз посао и породицу.
Како им је то полазило за руком - јесу ли њихови дани трајали дуже од наших? Шалу на страну, данас смо се позабавили једном занимљивом темом - како је некада, у Југославији, изгледала једна просечна недеља или месец у домачинству. Ево пар занимљивости...
Прање постељине у лонцу
Приликом куповине постељине данас смо навикнути да бирамо између разних материјала, боја и дезена. Али, некада је постељина била бела. Како би се одржала њена белина, искувавала се сатим у лонцима уз сапун и соду бикарбону. Спомиње се како су током зиме домаћице знале да додају чак и со, како се постељина приликом сушења не би заледила, док раније генерације нису ни прале постељину у хладним месецима.
Откувавао се тек доњи веш и дечје платнене пелене. Прве машине за веш појавиле су се у шездесетима, али су грађанима постале доступне тек коју деценију касније. Ако је домачинство било опремљено машином, бројне домаћице су "тепале" уређају.
Плетење и везење
Данас на интернету постоје форуми на којима се објашњава поступак плетења одеће. Ипак, раније се све штрикало, од хаљине до столњака. Такође, поцепана одећа увијек се крпила, па чак и чарапе, а често се рупа на одевном комаду прекривала и везом. Појавом шиваћих машина жене су шиле одећу за себе и укућане, а материјал се куповао на велико. Фармерке су постале велики хит, па су се декоративним крпицама "крпиле" и оне које нису биле поцепане.
Домаћи хлеб и сир
Жене су знале да искористе млеко, припремајући домаћи сир, сурутку, кефир, кисело млеко, маслац... Такође, пекле су домаћи хлеб те разне слане и слатке залогаје.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ