Свет је подељен у две групе – особе којима не пада тешко да устану у зору, али им се увече раније приспава, и друге који имају потешкоћа са устајањем, али зато увече могу да раде до касно.
Било да се препознајете у првом или другом опису, верујемо да вас интересује одговор на питање из наслова. Резултати студије објављени у часопису Молецулар Псyцхиатрy показују да су ноћне птице склоније развоју анксиозности и депресије, у односу на ранораниоце.
Научници из Велике Британије испитивали су укупно 351 ген, од којих зависи сврставање у једну од споменутих категорија. Они су даље повезани са 7 различитих менталних поремећаја, од којих је један депресија. Како се тема додатно продубљује долазимо до термина социал јетлег, који означава однос у спавању између радних и нерадних дана. У студији је учествовало чак 85.000 испитаника, запослених у банци, који су на руци носили сат са специјалним монитором.
Прочитајте још: Шта КАФА коју наручујете у кафићу говори о вама? Дупли еспресо стоји иза ОВОГ типа људи
Нимало необично, особе које пркосе биолошком сату имају изражени потенцијал за настанак наведених стања. Овде вреди напоменути и то да су јутарње особе на известан начин заштићене од депресије, и веће су вероватноће да свеукупно воде здравији живот. Такозване „ноћне птицеˮ морају да ремете свој ритам, јер имају радне обавезе, које не могу да чекају.
Уколико сте се забринули због овог научног појашњења, немојте, јер постоји једна светла тачка у тренутним околностима. Наиме, корона вирус допринео је заокрету у пословању, па су многи радници прешли на флексибилне сате. Самим тим, постоји могућност да се ускладе потребе организма и реално стање, и побољша ментално здравље многих запослених.