Треба бити опрезан са лубеницом, чак и ако је стајала у фрижидеру.
Лубеница може да остане свежа чак пуне две недеље уколико је ставимо целу у фрижидер. Међутим, мало ко има места да је држи тако неначету, већ је скоро сви бар преполовимо, један део се поједе истог дана, а други вратимо у фрижидер.
Кад је исечемо, најбоље је да лубеницу чувамо у посуди која се херметички затвара, а идеална температура је 4Ц степена. Тада лубеница може да очува свежину између три и пет дана.
Како да препознате бајату лубеницу?
Кад је купујете, бирајте ону на којој се још види свежа петељка ако успете да такву нађете. Пазите да на кори нема видљивих оштећења ни тамних флека.
Ако је лубеница исечена и стоји у фрижидеру, сваки пут проверите да ли је свежа пре него што је сервирате. "Месо" лубенице треба да буде чврсто и хрскаво. Обратите пажњу на дно посуде у којој је стајала - уколико приметите да је сок постао слузаве конзистенције, та лубеница више није за јело.
Да проверите свежину, пажљиво омиришите парчиће лубенице. Ако је свежа, она има пријатан, благ и слаткаст мирис. Ако мирише киселкасто, непријатно, најбоље је да је баците.
Ако и даље нисте сигурни, можете да окусите парченце. Ако је киселкасто или осећате непријатан укус у устима кад лубеницу прогутате, није више за јело.
Да ли сте покварили стомак бајатом лубеницом?
Ако сте се преварили и јели лубеницу која је ипак била бајата, ово су симптоми да сте покварили стомак:
грчеви и болови у стомаку
дијареја - честа, мека или водена столица
мучнина и повраћање
температура - повишена телесна температура, појачано знојење, дрхтавица
главобоља
слабост.
Симптоми су најчешће изазвани бактеријама које се развијају на поквареној храни, а то могу бити салмонела, ешерихија коли или листерија. Уколико су тегобе изузетно јаке, потражите помоћ лекара. Прочитајте и како да изаберете слатку лубеницу.
Лепа и срећна
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ