Кампањско вежбање није делотворно. Само је редовно и интензивно бављење спортом у континуитету ефикасно за здравље.
Ово тврди тим научника са Универзитета у Северној Каролини, након обављених истраживања којима је било обухваћено око 300 учесника средњих година. Током истраживања испитаници су подељени у четири групе, од којих је свака добила задатак да ради одређени тип вежби.
Прочитајте још: Узнемирени сте? Урадите ове ТРИ лаке вежбе и тражићете још!
Једна група је редовно пешачила, друга џогирала, трећа интензивно упражњавала телесне вежбе, док се четврта уопште није бавила вежбањем. Припадници групе која је трчала и оне која је редовно вежбала видно су изгубили на тежини, а ниво холестерола и триглицерида им је био неочекивано низак. Али, нажалост, само док су били физички активни.
Једни су џогирали, други пешачили, трећи вежбали, а четврти ништа нису радили.
- Чим су са вежбањем престали, у врло кратком року су се удебљали. Количина масног ткива се повећала за осам процената, док су непожељне масноће у крви нагло порасле - изнео је запажања др Крис Сленц, члан истраживачког тима.
Изненађење је било још веће када су анализирали групу која је пешачила. Позитивни ефекти постигнути овом врстом физичке активности били су присутни веома дуго и након престанка са вежбањем. Научници су на основу ових примера закључили да се, када је у питању здравље, највише може постићи редовним, али умереним вежбањем.
Прочитајте још: Пробајте СОКОТЕРАПИЈУ која даје енергију, а ево и лаких РЕЦЕПАТА
- То вам је као када престанете да узимате лек. Неки лекови престану да делују брже у односу на друге. Сходно томе, свака особа треба да пронађе оптималну количину вежби да би дугорочно себи обезбедила добро здравље - истакао је др Сленц.