Потпуни опоравак они који су прележали ковид 19, са озбиљнијом клиничком манифестацијом болести, могу да очекују тек за три до шест месеци.
И после отпуста из болнице након прележаног ковида, већина мора да настави лечење, а четири до шест недеља по напуштању болничке постеље требало би поновити анализе крви, ултразвук срца и снимак плућа.
Потпуни опоравак они који су прележали ковид 19, са озбиљнијом клиничком манифестацијом болести, могу да очекују тек за три до шест месеци. До тада би требало да се понашају по правилима која подразумева опоравак.
Прочитајте још: Желите да СМРШАТЕ? Најпре укротите жељу за ШЕЋЕРОМ, а ево и како
Доктор Ђорђе Таушан, пулмолог Војномедицинске академије, због епидемије ковида ангажован у ВМЦ Карабурма, каже да се по завршеном болничком лечењу знатан број пацијената отпушта у опорављеном стању, али се промене на плућима одржавају у мањем или већем обиму:
Мировање уз лекове и - мировање!
- Након отпуста из болничких услова у кућну изолацију, односно на кућно лечење, основни вид терапије је мировање уз лекове који су препоручени од стране ординирајућих лекара ковид-болница - објашњава др Таушан. - То најчешће подразумева наставак антибиотске терапије, нискомолекуларни хепарин, кортикостероиде, гастропротективне лекове и витамине Ц и Д.
Ослушкујте тело и обратите пажњу на знаке
У кућним условима пацијенти би сами себи требало да прате евентуалне тегобе и да реагују одласком лекару у случају било каквог погоршања.
- Оболели у фази опоравка требало би да обрате пажњу на симптоме и знаке које у претходном периоду, значи пре инфекције вирусом САРС КоВ-2, нису имали или су они били мањег интензитет - каже др Таушан.
Прочитајте још: Доктор Владимир прецизно израчунао када ће КОРОНА постати обичан грип!
Да би опоравак био потпун, доктор Таушан каже да би за четири до шест недеља од побољшања требало поновити анализе:
После два месеца следи детаљан преглед.
- Неопходне су анализе крви, пре свих анализа крвне слике, ЦРП, Д-димер, биохемизам серума и ензими јетре. Потребни су и радиографија срца и плућа и функцијско испитивање плућа, ултразвук срца и интернистички прегледи пулмолога и кардиолога.
Када је о функцијском испитивању плућа реч, то подразумева спирометрију и дифузију.
Могућа је и појава фиброза и прираслица!
С обзиром на то да инфекција вирусом САРС КоВ-2 узрокује масивне упале плућа, плућно ткиво зараста спорије и могућа је појава фиброза и прираслица.
Прочитајте још: Да ли корона изазива ШЛОГ? Одговара докторка Апостоловић
- Зато је важно да пацијенти, након лечења ковида избегавају интензивнији физички напор, посебно млађи људи, као и они који се рекреативно или аматерски баве спортом, у периоду три до шест месеци - каже наш саговорник.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ