На пијаци треба користити свих пет чула, јер поврће мора да се гледа, мирише, проба, додирује, али и слуша.
Прво правило је да на пијаци треба скоцентрисано посматрати шта се налази на тезгама. Боја је први знак да је поврће свеже. Модри патлиџан мора да има сјајну црну боју, а салата лепе, зелене листове. Међутим, лепа боја је само први корак, јер "није злато све што сија":
Прочитајте још: Бацате браон банане и љуте ротквице? Ево решења за ова и још два проблема
Шампињони могу да провере, пошто некада и свежи могу да буду "испрљани" земљом. Уколико су шампињони лепе, беле боје треба их пажљивије осмотрити, јер капица не сме да буде одвојена од "ногице". Само ако су спојене у целину печурка је свежа и треба је купити.
Путерица је боља ако се "заглавичила".
Краставац и тиквице треба да буду јаких боја и чврсти на додир. Грашак мора да буде јарке зелене боје, али крупна зрна су сигурно стара. Уколико је у махуни, треба је додирнути и опипати величину зрна, па уколико су мала - грашак је млад.
Зелену салату, такође, треба пипати. Путерица се лако препознаје по облику листова, али је увек боље купити ону која има главицу, а то може да се утврди оком и нежним додиром код корена.
Парадајт се не купује очима него разумом.
Парадајз не треба "куповати очима", јер најлепшу боју има увозни и савршеног је облика и величине. Треба тражити старе сорте које су често блеђих нијанси и различитих величина.
Боранија уме да превари, па треба одломити врх и повући га са стране где је спојена. Уколико са одломљеним врхом крене и конац - боранија је стара!
Црни лук мора да има лепу боју, али је још важније да буде чврст. Исто важи и за шаргарепу, коју треба ноктом благо загребати и домаћици ће бити јасно да ли је свежа.
Црни лук треба пипнути, мора да буде чврст.
Прочитајте још: Како да сечете ЦРНИ ЛУК БЕЗ СУЗА? Ево решења!
Неко вожће и поврће се "слуша". Такав је, рецимо, купус који мора да има туп звук. Треба куцкати лубенице, диње и бундеве. Све ово не сме да има шупаљ, већ мора да има "пун звук".