Ако и даље не знате за коју сорту да се одлучите, погледајте које предности има српски мелез
Уколико вам је потребан купус за припремање зимнице, сорта српски мелез је прави избор. Ово чудесно повреће спада у сорте купуса које се код нас најчешће гаје за јесењу употребу.
Од ове сорте купуса се добијају главице уједначене величине, а оно што их издваја од осталих јесте то што има велики број листова по главици. Што свима нама, признаћете, у овим временима, много значи за уштеду у домаћинству.
Према речима стручњака купус је биљка која је толерантна на хладноћу, што значи да је можемо брати чак и када прође први мраз, те се често може видети у баштама наших домаћица, али и на на трпезама.
Они који су се одлучили да ову поврћку косристе за зимницу, савет је да главице купуса које ће користити за припремање зимнице најбоље је да након брања оставимо да одстоје неколико дана. Након тога, можемо их поређати у бурад или бачве и укиселити их. Најбоље време за његово кисељење јесте крајем октобра и почетком новембра када се и бере.
Такође, познато је да је сорта српски мелез добра и за салату, зато што садржи довољно воде, односно, веома је сочна.
Прочитајте још: Компот од јабука и шљива: Посластица коју су спремале наше баке (РЕЦЕПТ)
Ево рецепта како да спремите савшену зимницу од срспког мелез купуса
Пре свега очистите главице од спољног лишћа. Ножем издубите кочањку или направите краће резове у облику крста, па посложите главице у буре. На пример, за буре од 120 литара, требаће вам између 50 и 60 килограма купуса. Када сте главице поређали и углавили, убацујете слану воду. У буре поменуте величине стаје око 60 литара воде, коју ћете додавати расположивим судовима и у њих претходно добро отопити со. На ову величину бурета и количину купуса биће вам потребно два и по килограма соли. После тога, површинске главице у бурету треба притиснути летвицама да их вода у целости прекрије - и наредних дана заслањену воду претакати неколико пута помоћу славина или црева.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ