Овај љубичасти краљевски цвет може се видети на многим грбовима племића, али и лејама краљевских башта, јер је изузетно декоративна.
Луковице ириса се саде у рано пролеће или касну јесен, цвета од пролећа до лета. У касну јесен, пре него што утоне у сан -.луковицу треба посути ђубривом. И то је сва потребна нега коју тражи овај прелепи љубичасти цвет.
Прочитајте још: Власнике орхидеја ДВА пута ухвати ПАНИКА, ево и како да је превазиђу
Ова изузетно декоративна цветница расте на местима где бог Перун баци муњу. Тако су веровали стари Словени, а куће око којих расте неће погодити гром. И остале културе воле овај љубичасти цвет и сматра се симболом наде. На далеком истоку сматрају да перуника штити, а ирис је један од најчешће кориштених симбола у хералдици. Име ирис значи "дуга", а повезан је са старогрчком богињом Иридом која је небо шарала дугом и преносила поруке између богова и људи.
Ирис се поклања само добром пријатељу.
Ова висока биљка изузетно је декоративна уколико расте у групи, па се сади уз ивице, у рунделе, крај зида, испод храста. Цвет може бити љубичаст, лила, бео, жут, а постоје и разнобојни варијетети.
Перуника се размножава поделом ризома, а то се ради у рано пролеће, најкасније до априла, пре него што процвета.Пошто задовољни ирис бујно расте и релативно брзо попуњава тло, пожељно је расадити га и пресадити на ново, плодније земљиште. Корен се поставља хоризонтално, а не вертикално.
Перуники треба одабрати плодно земљиште, осунчано и заштићено од ветра. Да би цветала - треба јој сунце, али не и жарко, које пече.
Прочитајте још: Имате ружан зид у дворишту? Посадите ову биљку и добићете рајски поглед
За разлику од зумбула и лала, чије луковице треба извадити да се одморе, ирис не тражи такав труд. Довољно је на корен биљке нанети суво минерално ђубриво да нахрани луковицу пре него што утоне у сан. У пролеће очистите перинику од корова и наградиће вас прелепим љубичастим цветовима.