Многи сматрају да је отрован, али бршљан је најбољи покривач тла које се налази на мрачној страни где никада не допире сунце
Бршљан је пузавица која може да се закачи за било какву подлогу, а не тражи сунце и хранљиво тло. Тачније, ово је једина биљка која може да покрије најружније делове врта до којих никада не допире сунчана светлост и земљиште је влажно и кисело.
Прочитајте још: Уколико годинама водите рат са КРТИЦАМА засадите ове биљке и решите проблем
Иако многи мисле да је бршљан отрован, чињеница је да људи не долазе у контакт са овом лијаном. За баштоване је најважнији податак да бршљан не штети дрвету око којег се обавио, јер није паразит.
Највеће мане бршљана треба претворити у предност, а прва је то што брзо расте. Тачније, бршљан брзо расте уколико се налази на тамном месту, па га управо тамо и треба посадити.
Саднице се саде у размаку од два метра.
Мрачан, ружан зид или део врта у којем ништа не може да успе. Једноставно се усмерава бамбусовим штаповима или копчама на зиду. Пошто брзо расте довољно је засадити саднице на размаку од два метра и тло ће до краја лета бити покривено.
Бршљан се лако обликује, па је идеалан за топијаре и жичане структуре, јер може брзо да попуни шупљине и створи жељни облик. Једноставно се орезује и расте у правцу који баштован жели.
Прочитајте још: Орежите мушкатле да вас не би непријатно изненадиле
Бршљан може да постане и ограда, а за то му је потребан само ослонац у виду жице или дасака. Што се чешће орезује то више бујају гране и шире се по жељеној површини.