Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Пет савршених биљака за зиму: Декоративне, лако се гаје и сјајно успевају у кућним условима

Улепшавају и оплемењују сваки простор, а могу зими лепо напредовати

1667818162_shutterstock_2006388299.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Постоје врсте собних биљака које, уз правилну негу, зими лепо напредују, а њихови цветови представљају савршену декорацију у дому. Ако желите да у свој дом током зимских дана унесете летње боје, одаберите врсте са цветовима омиљених боја и правилно их припремите за садњу.

Треба знати да неколико врста декоративних биљака сјајно успева у кућним условима, а уз правилну негу цветаће током читаве зиме.

1. Заносна љубичица

Љубичице су врло декоративне и цветају много дуже него било које друге зимске биљне врсте. Од јесени до пролец́а дају многобројне цветове, а врло лепо успевају ако их гајите у саксијама, жардињерама крај прозора или висећим саксијама. Ретко се гаје појединачно, већ се најчешће упарује неколико саксија љубичица у разним бојама – љубичастој, белој, плавој, црвеној, наранџастој и жутој.

Јесен је идеално време да их засадите, а у кући одлично успевају на сунчаном или делимично тамном месту, које је топло и заштићено од прекомерних директних сунчевих зрака. Овој биљци прија оптимална собна температура од отприлике 18 до 25 степени.

Прочитајте још: Најбоље биљке за држање у спаваћој соби: Оне не траже много светла

Увенуле цветове и листове треба редовно уклањати. Цвеће заливајте водом која је одстојала на собној температури и то тако што саксију ставите на пола сата на подметач напуњен водом, а затим из њега одстраните вишак воде. Током цветања проредите заливање, али не дозволите да земља буде сува. Ова биљка има длачице на листовима па их немојте орошавати, а саксију је најбоље да држите на влажним каменчићима.

2. Циклама

Биљка циклама цвета зими и има заиста неодољив цвет. Циклама захтева свежије просторије и температуре око 10 или 15 степени. Воли северне делове стана и најбоље је да је ставите поред прозора. Овој биљци прија када је земља у саксији у којој се налази влажна, а најбоље је саксију урањати у воду како би биљка покупила онолико влаге колико јој је потребно. Саксију можете држати и на влажним каменчићима. Ваздух у просторији влажите распршивачем, никако директно на биљку.

Током цветања, од јесени до пролећа, смањите заливање. Циклама је тада осетљивија на високу температуру и суви ваздух, као и на централно грејање и промају. Цикламе током зиме заливајте само у тањирић који се налази испод саксије.

3. Азалеје

Шармантне азалеје гајите са много воде и пажње да никад не буду изложене директном сунцу. Бусен не сме да им буде сасвим сув, а биће довољно да их заливате сваки други дан и сувишну воду просипате из тацне. Саксију можете да уроните у воду собне температуре, све док мехурићи престану да излазе. Требало би да прецветале цветове увек пажљиво одломите или одсечете маказама.

Прочитајте још: Све што треба да знате о НЕГИ КУЋНИ БИЉАКА ТОКОМ ЗИМЕ: На ове ствари треба да обратите пажњу

Од средине маја азалејама прија свеж ваздух на отвореном па их, ако имате могућности, изнесите напоље. Пре првих мразева саксију унесите у кућу, на хладно и светло место, а у топлије просторије можете је пренети тек када пупољци почну да добијају боју. Оквирна температура која им прија је од 13 до 18 степени. Азалеје не смеју да буду у директном контакту са загрејаним ваздухом, а као знак да им нешто не прија приметићете опуштене цветове.

4. Мадагаскарски јасмин

Да би успевао у кућним условима и цветао током зиме, ова врста јасмина тражи много светла, али је треба склонити од директних сунчевих зракова. Воле места поред прозора, а прија им температура од око 13 степени Целзијуса и заливање једанпут недељно водом собне температуре без каменца. Лети је заливајте два до три пута недељно, а прихрањујте на две недеље. Ставите је на мокре каменчиће и тиме осигурајте сталну влажност ваздуха. Мадагаскарском јасмину не прија промаја и дувански дим, већ свежи простори оптималне температуре.

5. Собни звонћич

Биљка собни звончић у простор уноси радост, а за њено лепо напредовање повољно је гајење на источној и северној страни куће. Док цвета морате је заштитити од директних сунчевих зрака. Како би стално цветала потребно ју је једанпут недељно прихрањивати ђубривом за цвеће. У доба цветања редовно уклањајте прецвале цветове, а након цветања дуге младице се могу скратити. Током зиме биљку треба држати у просторији која није сувише хладна, али и у којој нема јаког грејања, а у то време, не треба много воде ни ђубрива. У рано пролеће пресадите је у свежу земљу за цвеће.

Бонус видео:

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas