Божићну звезду сви воле због прелепих црвених врхова за које кажу да су најбогатији празнични цветови
Оно што многи не знају јесте да најлепши део ове собне биљке нису цветови, већ украсни листови, док цвет чине оне ситне зеленожуте бобице у средини.
Горњи црвени листови су изузетно декоративни, а могу бити и розе и жути. Доње лишће је зелене боје. Поинсетија, како гласи баштованско име ове омиљене биљне врсте, може бити и крем бела. Име је добила по Џоелу Поинсету који је послао прве биљке из Централне Америке у Филаделфију. Тамо су почели да је размножавају и рекламирају као украс за Божић и Нову годину.
Прочитајте још: Магични цвет који цвета само ЈЕДНУ НОЋ у години: Да ли знате о коме је реч?
Мексичка легенда каже да је једна сиромашна девојчица пожелела да украси олтар у цркви пред Божић, а имала је само неки коров који је убрала крај пута. Пред окупљеним верницима, он се чудом претворио у прелепу биљку тамнозеленог и црвеног лишћа - поинсетију.
Божићна звезда воли светло место, али је треба заштитити од директног сунца. Важно је да не буде у претоплој просторији - максимум нека буде 20 степени, а пријаће јој и ниже од тога. Најгоре што можете да урадите јесте да поинсетију ставите у близину радијатора. Немојте је ни померати с места на место, јер може одбацити цвет.
Биљка се залива једном недељно, а прихрањује једном месечно, течним ђубривом. Ако је негујете исправно, биће вам пуна украсних листова све до фебруара или марта. Тада ће ући у период мировања, па се немојте уплашити кад одбаци листове.
Скратите јој избојке на дужину од око 10 до 15 центиметара. У пролеће је пресадите у нови супстрат и изнесите на балкон или у башту, с тим што мора бити стављена у сенку. Прихрањујте је сваке две недеље.
Прочитајте још: Биљка које се некада користила против ВРАЏБИНА И ВАМПИРА: Веровало се да може да отера натприродне силе, а има и бројна лековита дејства
Свако може да размножи поинсетију ако зна пар важних правила. Прво, кад се гранчица дужине око 10 цм одсече, треба је потопити у топлу воду на пар сати. Затим се грачица поспе хормоном за ожиљавање, па засади у мешавину земље и песка. Пелцер мора да буде на собној температури.
Биљка са које је узет пелцер може да страда ако се не заштити како треба. То се постиже пепелом од цигарете. Њиме треба посути место реза како би засушило.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ