Родитељи су у све већој недоумици када би деца требало да почну да уче страни језик јер је учење успешније уколико малишани раније науче прве речи.
Страни језици су деци све доступнији – сусрећу се с њима гледајући цртане филмове или играјући игрице, и многе речи усвајају јако рано.
Међутим, маме и тате се питају када је право време да дете постане полазник неке школе страних језика. Логопед Ј. Вуклиш објашњава да би што пре, тачније од треће године, требало увести страни језик у живот детета, јер малишани тада најлакше прихватају ритам и музикалност.
Прочитајте још: Шта о свету ТИНЕЈЏЕР мора да зна: Родитељи обратите пажњу
- Најважније је да се родитељи консултују са неким ко се бави језиком - сматра она.
- Логопед у вртићу или стручњак из развојног саветовалишта требало би да уради процену дететовог говора. Ако се сматра да малишан има било коју врсту успорености требало би одложити учење језика док се проблем не превазиђе. Не можемо га уводити у други језик са прихваћеним малим фондом речи, или ако не може чисто да изговори 25 гласова - каже она.
Прочитајте још: Како ублажити ГРЧЕВЕ код ТРУДНИЦА? Примените ове једноставне савете!
Међутим, И. Жарковић заменик дирекора једне приватне школе за језике и професор енглеског језика, сматра да не треба превише бринути до томе да ли дете каска за својом генерацијом и да није касно почети учење страног језика у осмој или деветој години.
- Код нас на часове могу деца која имају најмање четири и по године. Уколико проценимо да дете и у том узрасту није спремно, одлажемо наставу за годину дана. Најбољи ефекат учења је код предшколаца. За оно што предшколци науче за годину дана, млађима је потребно две - истиче она.
Да би кренуло са приватним часовима дете мора да има најмање 4 године
Једна студија америчких научника показала је да је право време за учење страних језика пре поласка у основну школу, а већина препоручује четврту годину као идеалан тренутак.
Прочитајте још: Развод није лак: Најчешће ГРЕШКЕ родитеља након развода
Ипак, наглашено је да би требало установити зрелост дететовог говора, јер је за малишане који имају говорне потешкоће захвалнији рад с логопедом.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ