Да ли ово примећујете и у свом односу са дететом?
Како беба расте, све боље разуме свет око себе. На почетку са родитељима углавном комуницира кроз плач, којим изражава своје потребе, а како расте, тако учи и друге начине да искаже своје потребе и жеље.
Родитељи углавном једва чекају да своје малишане науче свему, али и да деца проговоре и њихова комуникација постане лакша, а нарочито да коначно разумеју када им се каже "не".
Занимљиво је да је према једном британском истраивању реч "не" једна од најчешће употребљаваних међу родитељима, па је тако просечно изговоре 23 пута дневно, односно 8.395 пута годишње.
Када је дете заиста разуме?
Педијатријска сестра Амерли Шалуфо каже да беба може да разуме родитељско "не" већ у узрасту од четири месеца, преноси парентс.фр. Она, међутим, наводи да је важно да родитељи користе прикладну гестикулацију и интонацију. Између осмог месеца и прве године живота малишан већ може да научи да каже ову кратку реч, а између прве и треће године заправо почиње да схвата да је то знак да треба да престане да ради то што ради. Такође, у том узрасту дете и само учи да користи ову одричну реч.
Шалуфо каже да је понављање кључно како би дете што пре усвојило знање. Малишан свакако неће на прво "не" знати да је то знак да треба да се одмакне од утичнице, на пример. Потребно му је да се понови неколико пута како би оно схватило да постоји нека опасност и да га реч "не" упозорава на ту опасност.
Када дете користи "не"
С обзиром на то да деца у раном детињству више пута чују реч "не" него "да", убрзо ће и сами почети да је употребљавају. Уобичајено је да малишани имају и фазу када се буне за све и на све говоре "не", желећи да на тај начин истраже и покажу своју независност. Иако та фаза родитељима није нимало лака, потпуно је нормална у развоју.
Шалуфо каже да је "на сваком родитељи одлука до које мере ће то дечје ’не’ прихватати, уз изузетак када тиме малишани себе могу да доведу у опасност".
(Yумама)
БОНУС ВИДЕО