Једна особина која се стиче у детињству пресудна је за успех деце када одрасту - ево шта је у питању.
Наиме, психолози су на Новом Зеланду пратили 1.000 деце из града Данидина од 1972. године како би открили факторе из детињства који имају највец́и утицај на њихов развој и живот касније, када одрасту.
Испоставило се да каснији успех нема баш много везе са образовањем, умрежавањем односно стицањем контаката или радном етиком. Уместо тога, научници су утврдили да много већи устицај има нешто друго – најуспешније одрасле особе су оне које су током одрастања показивале више самопоуздања од својих вршњака, имале висок ниво дисциплине и емоционалне интелигенције.
Научници о скупу ове три карактеристике говоре као о емоционалном коефицијенту или просто емоционалној интелигенцији (ЕQ).
Особе које имају већу емоционалну интелигенцију показују и више емпатије, имају позитивнији став, доносе информисаније одлуке и лакше признају када греше, преноси нyпост.цом.
С друге стране, деца са ниским ЕQ имају мање шансе да буду материјално успешна када одрасту. Како су саопштили научници, они имају веће шансе да до својих тридесетих година имају нижа примања, лоше навике у трошењу, а мања је и вероватноћа да ће имати неку уштеђевину, свој дом или да ће у нешто улагати новац.
Процене ЕQ учесника студије су вршене у редовним интервалима током целог детињства, у узрасту од три, пет, седам, девет и 11 година, посматрањем понашања деце, интервјуисањем њихових родитеља и спровођењем анкета са њиховим наставницима.
Утврђено је да постоји снажна веза између способности детета да редовно тумачи и контролише своје емоције и његовог будућег професионалног успеха у одраслој доби.
"Сва деца понекад имају проблем са самоконтролом, али они који имају низак ЕQ показали су лошу самоконтролу у различитим ситуацијама и годинама", објаснили су научници са Универзитета Отаго за часопису Америцан Сциентист.
Научници су такође истакли да висок ЕQ може да буде важан фактор на радном месту, да утиче на то колико добро запослени сарађују и комуницирају са својим колегама на послу.
Емоционална интелигенција се развија још у детињству, највише уз помоћ блиских, одраслих особа у окружењу које подстичу комуникацију, прихватају своје емоције и отворено и искрено говоре о својим проблемима.
(Yумама)
БОНУС ВИДЕО