Пожари у домаћинствима су све чешћа појава
Пожари у домовима су, нажалост, честа појава.
Углавном су резултат несмотрености и мањка пажње.
Национална задруга за заштиту од пожара објавила је податке о пожарима од 2015. до 2019. године, међу којим се налази и листа најчешћих узрочника пожара у домовима.
Ево којим редоследом иде листа:
1. Кување – 49 одсто кућних пожара
2. Опрема за грејање – 14 одсто кућних пожара
3. Опрема за дистрибуцију електричне енергије и расвету – 9 одсто кућних пожара
4. Подметнути пожар – 7 одсто
5. Материјали за пушење – 5 одсто
Иако ове категорије нису изненађујуће, унутар сваке од њих постоје специфични начини на које пожари настају, а који се обично занемарују или игноришу.
Ево неколико примера:
Одлазак док се храна још кува
Један од разлога зашто се пожари у кухињи дешавају тако често је тај што многи људи не схватају да није потребно много да пожар избије. Већина пожара је узроковања кувањем без надзора, запаљивима материјама постављених близу опреме за кување или опремом која не ненамерно укључена или није искључена.
Потребна је само секунда да се та храна закува или запече, а имате време од око 30 до 45 секунди пре него што ватра буде ван ваше контроле – рекао је Михаел Козо, капетан ватрогасне службе у Њујорку.
– Дакле, морате да будете у кухињи и да надгледате храну све време.
Продужни каблови
Каблови или утичнице су исто један од најчешћих узрока пожара. Прекомерна употреба продужних каблова, спајање један на другог или укључивање много мањих справа на један продужни кабл, су често узрочници пожара.
У многим ситуацијама, ради се о случају да је уређај који греје или хлади, прикључен на продужне каблове, а не равно у зидну утичницу. Коришћење ових уређаја на продужном каблу повећава ризик од преоптерећења електирчног капацицте и изазивања његовог прегрејавања, што потенцијално може да доведе до пожара. Препоручује се ослањање на продужне каблове само за привремену употребу нисконапонских уређаја, попут пуњења телефона или прикључивања телевизора.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ