Не постоји брак без проблема и изазова, али понекад је развод неизбежан. Може ли растанак дојучерашњих партнера да прође цивилизовано, без оптужби, свађа, уцена, претњи..?
Психолог и психотерапеут Сања Станић каже да изрека: "Боље добар развод, него лош брак", сублимира потребу људи за квалитетним партнерским односом.
- Развод је високо на лествици стресних животних догађаја. Представља значајан фактор ризика за развој менталних проблема, алкохолизма и других здравствених тегоба - каже психолог.
Прочитајте још: Дајте вашој вези ШАНСУ пре него што кренете у потрагу за НОВИМ ПАРТНЕРОМ
"Здрав" развод често делује као "немогућа мисија". Развод је најчешће последица поремећених односа и ескалације међусобног конфликта. Међутим, то се не тиче само супружника, већ се његове последице рефлектују и на заједничку децу. Према томе, "здрав развод" може да буде важан заједнички циљ.
Помоћ неутралне особе је од највеће користи током процеса развода.
- Зреле особе налазе начин да амортизују емоционалну трауму проузроковану разводом. Помоћ саветника или терапеута може бити једна од важних стратегија за што безболнији развод. Неутрална, стручна особа је значајна за успостављање успешне комуникације - истиче Станић.
Да ли ће деца бито жртва развода - зависи искључиво од родитеља.
Циљ развода је да се настави живот на новим основама, са новим приоритетима. Здрав растанак је вероватнији када су супружници зреле и стабилне особе, сличних животних вредности и када одлуче да комуникацијом дођу до најбољег решења за себе и бившег брачног партнера.
Прочитајте још: Одговор је у ПОГЛЕДУ: Да ли ћете остати ПРИЈАТЕЉИ или ПОСТОЈИ НЕШТО ВИШЕ
- Деца нису толико "жртве развода" колико им тешко падају конфликти и свађе, односно поремећени породични односи (са разводом или без њега). Различито реагују на развод и то не мора бити толико негативно. Ако родитељи деци пруже неопходну пажњу, љубав и не користе их као средство за емоционалне уцене, неће бити траума - истиче психолог.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ И ФЕЈСБУКУ