Свако ко ступи у брак жели и нада се да ће тај однос трајати дуго и да ће обоје партнера бити срећни.
Психотерапеуткиња која је специјализована за рад с паровима, Кристина Елер, наводи да су такви бракови "засновани на чврстом пријатељству где партнери негују једно другу, имају велико поштовање, наклоност и дивљење једно према другом".
Није лако одгонетнути шта је потребно за срећан брак, а Елерова је открила квалитете које парови у таквим браковима негују.
1. Добро познају једно друго
Није баш много изненађујуће то што психотерапеуткиња тврди да је за успешан брак потребно да се партнери добро познају. Када знате шта радује вашег партнера, шта га нервира, о чему машта, који су му највећи страхови, у сваком тренутку можете да реагујете са пуно емпатије.
"Када прихватамо другу страну, стварамо простор, да партнер доживи своје емоције и обради их без страха од осуде или одбијања", објашњава Елер.
2. Упућени су једно на друго
Студија коју је спровео психолог Џон Готман са Готмановог института, анализирала је вебално и физичко понашање новопечених брачних парова. Након шест година, након поновне анализе истих парова, Готман је извео закључак о особинама које парови имају на почетку брака, а које помажу у одржавању срећног односа пуног љубави.
Он је закључио да парови који су усмерени једно на друго имају веће шансе да остану у браку. Прецизније, парови који су остали у браку се 86 одсто времена окрећу једно ка другом, док је то код оних који се разведу случај у само 33 одсто времена.
"Емоционална валидација је један од најважнијих састојака у изградњи везе. Разумевање између двоје људи ствара емпатију и међусобно поштовање. А када имате те две ствари, веће су шансе да буде окренути једно другом", поручује психотерапеуткиња.
3. Препознају када партнеру треба пажња
Готман је истакао да парови у дугом, срећном браку, препознају када партнер покушава да привуче њихову пажњу. Такође, умеју да препознају када је партнеру потребно мало блискости или када има неку шалу коју жели да подели...
Укратко, оно што је заједничко срећним паровима је да посвећују потпуну пажњу свом партнеру, уместо да гледају у телефон или раде нешто друго, а тек успут слушају шта им партнер прича, преноси фортуне.цом.
4. Решавање конфликата
Помирење након свађе је кључно да би парови дугорочно остали заједно. Уместо га игноришу једно друго или чекају да се свађа реши сама од себе, ови партнери издвоје време да промисле о свему и иницирају помирење.
"Способност помирења је јако важна. Ако нисмо рањиви, онда не можемо да остваримо емоционалну повезаност, не само са партнерима, већ ни сами са собом. Рањивост подстиче емоционалну повезаност и поверење, блискост у вези, али и да се партнери осећају цењено".
5. Самоспознаја и самоумирење
Да би било ко могао да буде у срећном и стабилном браку, важно је да прво добро познаје себе. На крају крајева, а ко не знате ко сте, које вредности цените, како ћете своје потребе да комуницирате партнеру?
Елерова објашњава да је важно да партнери разумеју своје окидаче, своју прошлост и детињство, јер су то све фактори који утичу на интеракцију са партнерима.
Осим тога, иако партнер може да вам помогне да се осећате боље, за срећан брак је важно и да умете да бринете сами о себи, да знате када вам је потребан дан насамо, када тренинг, излазак са пријатељима...
6. Разумеју шта брак доноси
Последње, али не и најмање важно је да срећни парови не очекују да њихов однос буде хармоничан 24 сата дневно. Просто, сви смо људска бића и свађе су понекад неизбежне.
"Не постоји шанса да људи буду у браку 20 или 60 година без конфликта. Међутим, начин на који се понашамо у конфликту је веома важан", подсећа психотерапеуткиња.
На крају, имајте на уму да је брак нешто што захтева сталну сарадњу, те да ће напредовати све док се у сваком смислу окрећете једно другом.
(Yумама)
БОНУС ВИДЕО