Гајите ове навике и уживаћете сас војим партнером као никада раније
На основу неколико навика и вештина које имају поједини парови можемо уочити одређене правилности: ових шест навика су упадљиво одсутне из несрећних веза.
Током година, психолози су посветили хиљаде сати проучавању понашања парова. Открили су да постоје ствари које срећни парови знају или раде инстинктивно. Ниво среће најбоље предвиђају релативно мали гестови. Хауард Маркман, директор Центра за брачне и породичне студије на Универзитету у Денверу, каже: Не поставља се питање колико волите једно друго, нити колико су ваше личности усклађене. Активности које чине разлику у односима срећних парова могу деловати сасвим уобичајено и свакодневно, али истраживачи тврде да су упадљиво одсутне из понашања несрећних парова.
Сви ми можемо да развијемо боље односе уколико се посветимо развијању следећих животних вештина:
1. Сетите се добрих времена
Психолог Џенет Рејбстајн је за своју књигу Тхе Бест Кепт Сецрет (Најбоље чувана тајна) интервјуисала више од 200 парова како би открила шта је оно што њихов однос чини толико успешним. Једна упадљива одлика срећних парова била је њихова способност да се сете добрих успомена, чак и током периода сукоба. Колико год да је ситуација била лоша у датом тренутку, успешни парови су могли да сагледају ширу слику. „Чврсто су се држали идеје да је њихов однос више од једноставног збира лоших ситуација и конфликата,“ каже она. „Они су били у стању да направе паузу и приступе осећањима везаним за срећније тренутке.“
2. Не морате да се извињавате
Одлазак на спавање, иако сте љути, није смртна пресуда за везу – то је још само један начин да ублажите напетост. Доступне су нам све стратегије за прекид сукоба или за стварање прилике за поправљање односа. Став да свађа увек мора да има закључак и да буде праћена извињењем може бити веома штетан. У ствари, најбоље је прихватити да у већини случајева брачне размирице не могу бити решене. „Парови проведу године и године покушавајући да промене мишљење једно другом, али то једноставно не може да се деси“, каже Готман. То је зато што је већина неслагања укорењена у фундаменталним разликама у начину живота, типу личности или вредностима. Можда звучи фаталистички, али он инсистира на томе да нам прихватање те чињенице може помоћи да превазиђемо сукоб, као и да развијемо стратегије за помирење, уместо да будемо заробљени у истој бескрајној борби.
3. Заједничке активности
Друга дефинишућа карактеристика парова које је Рејбстајн испитивала је начин на који проводе време кад су заједно. Увек су нам говорили да би партнери требало по сваку цену да чувају време које проводе насамо. То свакако може помоћи, али Рејбстајн каже да је заједничко учествовање у свакодневним актвностима, било да је у питању недељна набавка или сецкање поврћа, оно што обележава рутину срећнијих парова. „Заједнички оброци, одлазак у кревет у исто време – одређена количина таквог понашања је неопходна“, каже она.
4. Додир је важан
Још је давне 1938. године психолог са универзитета Стенфорд Луис Терман открио да је веза између учесталости полних односа и укупног задовољства у вези заправо безначајна. „Оно што сексуално задовољни парови имају заједничко је могућност уживања у блиском физичком контакту, што не мора увек да буде секс“, каже Квилијам. „Тајна срећних парова је у томе да су они у стању да виде две активности – секс и показивање нежности – као различите и одвојене.“ Током једног истраживања, уочено је да већина успешних парова далеко чешће има кратке контакте несексуалне природе. Један партнер би дотакао раме другом када им се путање укрсте, сели би мало ближе једно другом... Управо су ови ситни гестови, а не секс, оно што прави разлику.
5. Будите саосећајни
Др Су Џонсон, психолог и директор Института за парове и породице у Отави, радила је са стотинама парова и њен основни налаз је да су срећни парови најосетљивији на рањивост партнера. „Освестити утицај који имамо на наше најмилије може бити врло тешко у тренутку када смо опхрвани сопственим осећањима“, каже она. Најуспешнији парови су свесни да је свако осетљив на емоције које други показује, и улажу напор да регулишу своје понашање.
6. Истина није увек најбоља
Можда вам ово делује контрапродуктивно, али тежња за потпуном искреношћу са партнером није увек корисна. Према Готману, најуспешнији парови су у стању да се контролишу, чак и током жучне расправе. Парови који избегавају да изговоре сваку критичку мисао током расправе о осетљивим темама су доследно најсрећнији, објашњава.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ