Нужно саветовање и лечење.
Љубомору чешће осећају људи с ниским самопоуздањем, импулсивни карактери, они који су опседнути емоционалним делом свог живота, размажене и нарцисоидне личности које захтевају пуно пажње и они који страхују од самоће.
Она може бити и научени осећај, уколико су родитељи или један од њих били изразито љубоморни, па тако дете учи такав модел понашања као нормалан и друштвено прихватљив. Разлика између нормалне и патолошке љубоморе лако се уочава, јер је нормална љубомора изазвана конкретним ситуацијама, док патолошку обележавају ирационални страхови и неутемељени испади.
Прочитајте још: Разлози зашто ЛЕПШИ ЉУДИ заврше са РУЖНИЈИМА
У везама где је један партнер патолошки љубоморан нужно је саветовање и лечење љубоморног партнера, јер у супротном психички малтретира своју "здраву" половину.
Љубомора на мушки и женски начин
Најчешће се јавља као последица страха од губитка партнера. Одређена доза љубоморе је природна и показује колико је другој половини стало до односа, али све изнад тога постаје отров за везу. И код начина на који исказујемо љубомору као и окидача љубоморе, могу се уочити полне разлике.
Прочитајте још: Најгоре реченице које упућујете партнеру, а да тога нисте ни свесни
Фото: Депозит
Док су мушкарци осетљивији на знакове сексуалне невере и често ће својим вербално и физички агресивним понашањем исказивати љубомору, жене су осетљивије на знакове емоционалне невере и љубомору ће изражавати директно и одмах конфронтирајући партнера.
Симптоми патолошке љубоморе
- Проверавање партнера неколико пута на дан
- Забрањивање излазака или покушај изажавања грижње савести како партнер не би изашао
- Редовно оптуживање партнера за превару без икаквих доказа
- Предлози за мање изазовно облачење, углавном у случају мушке љубоморе
- Физичка агресија
Прочитајте још: Парови се свађају 312 пута годишње! А, ово је најчешћи РАЗЛОГ
Зауставља се анализом властитих страхова
Најважнији корак у превладавању љубоморе је анализирање и признавање тих лоших осећаја. Уколико је љубомора неоправдана, треба признати и измишљање повода.
Потом треба радити на властитој сигурности и самопоштовању, за шта је често потребна помоћ психолога. Такође, треба престати замишљати црне сценарије у глави, попут прељубе где год се партнер креће и посветити се својим хобијима и испуњењем властитог живота.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ