Како научници објашњавају појаву мање потребе за сном како старимо?
Постоји разлог зашто се старији људи рано буде – то је део природног процеса старења. Како старимо, наша се тела мењају изнутра и споља, што је главни узрок промена у навикама спавања које долазе касније у животу.
Рано буђење део је природног процеса старења
Уз промене у физичком и менталном здрављу, мозак постаје мање осетљив како старимо. Зато се старији људи уморе пре своје деце или унука, али се буде потпуно одморни и раније од осталих.
Светло које улази у очи такође игра улогу
- Чини се да је један од узрока ранијег буђења то што промене вида које долазе с годинама смањују интензитет светлосне стимулације коју наш мозак прима - каже Синди Лустиг, професорка психологије на Универзитету Мичиген.
То посебно важи за особе с катарактом, уобичајеним стањем које погађа више од 50 одсто старијих од 80 година, према америчком Националном институту за здравље. Катаракта узрокује замагљен вид, дуплу слику и друге проблеме с видом.
Зашто је то важно? Будући да мање светла улази у очи због проблема с видом које узрокује катаракта, тело почиње да ослобађа мелатонин (хормон спавања) раније него што би требало. Код млађих људи мелатонин почиње да расте након заласка сунца. Мозак људи с катарактом мисли да је залазак сунца био раније, што их чини уморнима пре вечери. А ранији одлазак у кревет значи раније буђење.
Како да се боље наспавате у старијој доби?
Ако сте се препознали у наведеном и желите да се квалитетније наспавате, Лустиг има неколико савета. Прво, изложите се јаком светлу у касним вечерњим сатима. То може значити одлазак у шетњу пре заласка сунца, читање књиге на светлом екрану таблета или гледање ТВ-а са светлим екраном.
- Јака светла могу рећи мозгу да сунце још није зашло, што ће зауставити производњу мелатонина. Како бисте себи помогли и остали будни мало дуже, пробајте да радите наведене ствари од 30 до 60 минута пре заласка сунца - предлаже.
Такође, требало би да избегавате алкохол јер вас чашица омиљеног пића може успавати, а и ремети квалитет сна. Да бисте се боље наспавали, можете пробати и вежбати.
Све у свему, промене у обрасцима спавања део су живота. Иако су неки од ових фактора изван ваше контроле, можете им се супротставити здравим навикама како бисте се што боље одморили.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ