Стричњаци упозоравају на болест која напада и након прележане короне
Након краће или дуже борбе са короном многи људи се жале да последице осећају месецима након оздрављења, а један од разлога могао би да буде и хронични умор.
Иако сада улазимо у прелазну фазу годишњих доба, када се и међу здравима јавља тзв. пролећни умор, стручњаци упозоравају да ако осећај умора, малаксалост и слабост потрају дуђже од неколико месеци, велика је вероватноћа да је у питању болест званично регистрована као хронични умор који може изазвати озбиљне последице, па и инвалидитет.
Како каже др Бранислав Миловановић, професор медицинског факултета у Београду, никако не требе мешати пролећни умор са хроничним.
- Хронични умор мора да се лечи, а тај процес може бити јако дуг и тежак, а посебно за оне који су прележали корона вирус, тврди професор.
Како објашњава, хронични умор је болест који је признала и СЗО, Светска здравствена организација и додала јој шифру Р-53.8 прошле године, а од 1969. године већ постоји Г-93.3 као "противирусни синдром умора".
- Због тога ће сада бити нарочито заступљен након ковид инфекције, упозорава проф Миловановић и истиче да је забрињавајућа чињеница то што се ова болест јавља углавном код млађе популације.
- Они који су прележали неки вид вирусне инфекције, нарочито корона вирус, треба да буду обазриви у случају појаве неких симптома као што су брзо замарање, слаба концентрације, нервоза, аксиозност и слично. Те симптоме не треба неозбиљно схватати, него пратити. Још ако се у међувремену јаве јаке главобоље и болови у зглобовима и трају дуже од шест месеци, тада је вероватно у питању хронични умор.
Као још неке од симптома ове болести професор наводи играње мишића, мравињање и вртоглавицу приликом устајања или губитак свести.
Уколико поменути симптоми трају дуже од неколико месеци, професор упозорава да се људи обавезно обрате лекару опште праксе, који ће их упутити на даља тестирања.