Компанија "Фајзер" поднела је захтев да та вакцина у Србији буде одобрена и за вакцинацију деце старости од 12 до 15 година
Комисија која ће о томе одлучивати данас заседа, а детаље о томе је изнео секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек.
- Агенција за лекове и медицинска средства једна од најригорознијих агенција у свету по питању дозволе. Комисија је састављена од врсних стручњака који су се усавршавали широм света. Очекујем да ће дати позитивно светло или сертификат који ће дати употребу вакцине за децу од 12 до 15 година, тим пре што су и америчке агенције ФДА већ дале употребну дозволу, као и европска агенција ЕМА. Нама је у овом тренутку најважније да је вакцина безбедна и поуздана, с обзиром на то да се ради о деци од 12 до 15 година. Очекујем да ће и Национални комитет за имунизацију (НИТАГ) дати препоруке, после тога и Републичка стручна комисија из области педијатрије и битно нам је њихово мишљење и наравно, Батут као једна кровна институција у Србиј - наводи он.
Деца са хроничним обољењима
Др Ђерлек је појаснио и којој деци ће бити препоручена та вакцина, уколико буде одобрена.
- Вероватно ће се та вакцина прво препоручити деци која болују од хроничних болести, где упала плућа може да им угрози здравље или чак живот, очекујемо од НИТАГА да ће и педијатри имати значајну улогу. С обзиром на то да се ради о малолетној деци, наравно да су родитељи ти који ће бити у току и одлучивати о својој деци - наводи Ђерлек.
Када је реч о броју вакцинисаних у Србији, секретар у Министарству здравља сматра да смо близу остварења зацртаног циља.
- Реално је очекивати да остваримо циљ који смо планирали – 50 одсто вакцинисаних до краја јуна. Са пресеком од синоћ у 22х, имамо 2.643.000 првих доза, што је 48 одсто, других доза 2.268.000 што је неких 37 одст. Ако наставимо овим темпом мислим да ћемо остварити циљ и да ћемо имати мирније лето. Нећемо ту стати, желимо да до јесени дођемо до 60-70 одсто вакцинисаних да бисмо имали што мирнију јесен која је непредвидива - каже Ђерлек.
Ускоро апликација за постковид пацијенте
Све је више пацијената који су прележали ковид, а који се жале на такозване дуге симптоме или постковид. Др Ђерлек је најавио да за њих ускоро стиже апликација.
- Корона вирус оставља заиста озбиљне последице на пацијенте, ради се о мултисистемској болести која напада скоро све органе и ми смо приметили да имамо велики прилив пацијената у домовима здравља. Имамо једну новину, ових дана ће бити спремна апликација, где ћемо бити доступни постковид пацијентима. Њима ћемо тако дозволити да изврше самосталну процену тренутног здравственог стања, а ми ћемо покушати да их на основу тога упутимо на праву адресу, да не би чекали по домовима здравља - рекао је он.