Веровали или не, али са храном се могу пренети бројне бактерије...
Према подацима Управе за храну и лекове, агенције америчког Министарства за здравље, чак 48 милиона људи сваке године се разболи због контаминиране хране. Као превенција, најбитније је испирање и рибање воћа и поврћа. Циљ доброг прања је одстрањивање бактерија и спречавање било каквих болести, као што је опасна ешерихија коли.
Прочитајте још: Како да "преварите" мозак да научи нови језик? 3 ствари које морате да пробате
Како се наводи на званичном сајту ове агенције, време прања воћа и поврћа много је важније него што већина људи мисли - како да се не разболите, тако и зато што ће ваши производи трајати дуже. Најбоље време за прање производа је непосредно пре јела или кувања производа. Треба избегавати испирање и затим складиштење производа јер то ствара савршено, влажно станиште за развој бактерија. Превише влаге може узроковати брже кварење воћа и поврћа.
Како опрати воће и поврће?
Започните правилним прањем руку сапуном или водом, што осигурава да се микроби не пренесу са ваших руку на свјеже производе. Кад перете воће и поврће, користите текућу воду и жустро трљајте плодове рукама како бисте уклонили прљавштину и површинске микроорганизме.
Прочитајте још: Користите их свакодневно, а не знате да су они ЛЕГЛО заразе: Ово су ПЕТ најпрљавијих места у КУХИЊИ
За оне комаде са тврдом кором може се користити четка за рибање површине поврћа или воћа. Добар савет је избегавати коришћење вруће воде, која може помоћи микроорганизмима да уђу у стабљику или цветајући део производа.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ