Који су симптоми и стања, па и дијагнозе, у протеклом периоду чешћи него раније, постоје ли и заједничке тегобе код свих?
Старије особе своје најближе виђају ређе него раније и знатно мање него што би желели. Како се то дражава на њих?
Прочитајте још: Болнице ће ангажовати РОБОТЕ, а вакцина има занимљиву последицу
- Већина старих људи са којима сам разговарала осећају се понижено и доживљавају као да им актуелна ситуација угрожава достојанство - каже Миа Попић, психотерапеут.
Незадовољство је генератор нездравих стања.
Из тог разлога је веома важно испоштовати чињеницу да они јесу угрожена група, али нико не може да им одузме доживљај да имају какав-такав избор у целој ситуацији.
- Пандемија је само контекст у коме се дешавају емоционални проблеми старих, и мада је брига за здравље кључни извор стреса, по мом искуству, немогућност избора и ограниченост је у много већој мери генератор нездравих стања код времешнијих људи - истиче психотерапеут.
Многи су тек у пандемији нашли сврху!
Да ли су се сви понашали и пролазе кроз епидемију на исти начин? Психотерапеут каже да нису. Напротив.
- Пријатно ме је изненадило то што је многе људе ова криза подстакла да преисипитају своју животну сврху и смисао. Иако то нисам очекивала, велики број њих је усред пандемије донело радикалне животне одлуке, било да је то излазак из нездравог партнерског односа или промена посла којим су незадовољни. У психологији кризе често полазимо од претпоставке да је свака криза шанса за развој каже психотерапеут.
Прочитајте још: Носите најтоплији ЏЕМПЕР ове сезоне: Некада је био јако популаран, а сада је поново ту
- Радује ме чињеница да је много људи, упркос тешким временима, дошло до увида који су их померили из животних позиција којима нису били задовољни - закључује Миа Попић..
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ