Ишијас, болест о којој свако мисли да зна понешто, али нико довољно, све је присутнија код најразличитијих профила људи.
О чему је, заправо, реч објаснила нам је др Биљана Стојић, специјалиста физикалне медицине и рехабилитације.
Прочитајте још: Шта да радите када се срце УЗЛУПА? Први савет је: Седите!
- Ишијас представља бол у доњем делу леђа који се, преко седалног дела и кука, шири дуж задње и спољашње стране једне или обе ноге, најчешће до врхова прстију. Настаје као последица оштећења или упале исхијадичног нерва, најдужег и најдебљег у телу - каже др Стојић.
Ишијалгију има 80% људи, обично радно способни.
Ишијалгија је веома често стање модерног доба. Око 80 одсто људи бар једном у току живота има бол у леђима и дуж ноге. Најчешће се јавља код радноактивног становништа (старости од 30-50 година) и један је од
- Уколико бол у леђима и дуж ноге не прође спонтано за неколико дана, треба се jавити изабраном лекару опште медицине, који ће прописати одређене лекове против болова или пацијента упутити код физијатра, реуматолога, ортопеда или неуролога - каже др Стојић.
Прочитајте још: Др Несторовић дао савет злата вредан за родитеље чија деца често користе АНТИБИОТИКЕ
Постоје и ситуације у којима се треба одмах јавити лекару: ако је бол изузетно јак, тако да не можете да нађете положај који га смањује и уколико дође до појаве слабости мишића стопала и потколенице, као и утрнулости читаве ноге, или ако не можете да контролишете црева и бешику.
Најчешће се прво обрате киропрактичарима.
- Пацијенти најчешће греше што се прво обраћају особама које "намештају" кичму, тј. хиропрактичарима, али не онима који су обучени за то, већ по препоруци пријатеља или комшија. Понекад се ова посета заврши повољно, тегобе се отклоне, али врло често након таквих интервенција долази до значајног погоршања и даљег оштећења нерва - истиче др Стојић.
Прочитајте још: ЕКСКЛУЗИВНО доктор НЕСТОРОВИЋ за читаоце Новости даје савете: Ове ТРИ БИЉКЕ су кључне за јачање имунитета!
Понекад се бол у нози, узрокован оштећењем исхијадичног нерва, може помешати са зачепљењем неке од артерија ногу (даје бол дуж ноге, њену утрнулост и хладноћу, као и класичан ишијас), што је врло опасно и хитно стање, а лако излечиво уколико се посумња на њега. Зато је обавезно да се приликом прегледа опипа пулс артерија стопала и ноге. Уколико он недостаје, неопходан је хитан преглед васкуларног хирурга.
Гојазност и седење су главни разлози.
- До ишијаса долази када је исхијадични нерв (или кичмени коренови од којих настаје) притиснут на свом путу од леђа до стопала. Тај притисак доводи до упале и оштећења нерва. Најчешћи узрок ишијаса је дискус хернија (тј. цурење средњег, желатинозног дела међупршљенског дискуса) због наглог покрета, неправилног дизања већег терета. Развоју ишијаса погодују гојазност, дуготрајно седење, недовољна физичка активност, старење, шећерна болест - каже докторка Стојић.
Прочитајте још: Ускоро ће се појавити тестови раног откривања канцера кроз ТЕСТ ДИСАЊА
Блажи облици ишијаса често пролазе спонтано, после краткотрајног мировања, утопљавања кичму, користе се и антиреуматске масти и гелове, или неки од уобичајених аналгетика или антиреуматика.
Ако бол не пролази - брзо код доктора.
Код тежих облика, када се бол не смањује, јавља се и у току ноћи, пацијент не може да нађе положај или се појаве трњење, слабост ноге - потребна је лекарска интервенција.
- Апсолутна индикација за операцију је ако болесник не може да контролише пражњење црева и мокраћне бешике и у тим ситуацијама неопходно је реаговати у најкраћем могућем року, да не би дошло до трајног оштећења нерава који управљају овим физиолошким потребама - истиче др Стојић.
Прочитајте још: Др Мирјана Митровић каже да модрице нису реткост, али су опасне ако на телу имате и ОВЕ симптоме
У чему можемо погрешити ако се лечимо "на своју руку"?
- Најчешћа грешка у лечењу на своју руку је одлазак код особа које намештају кичму, а да притом нису адекватно обучене за то. Узрок ишијаса не мора бити просто укљештење живца дискус хернијом или малим израштајима на дегенеративно измењеним зглобовима, а то без додатне дијагностике не може да се зна. Многи лекари се баве овом методом, али су се пре тога едуковали - истиче др Стојић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ